Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretinga dar neapsisprendė, koks objektas reprezentuos rajoną Ukmergėje kuriamame Lietuvos miniatiūrų parke.

Balandžio pradžioje visas Lietuvos savivaldybes pasiekė Ukmergės rajono savivaldybės raštas, kuriuo Ukmergė kviečia dalyvauti kuriant Lietuvos miniatiūrų parką. Parke „Mini Lietuva“ planuojama įrengti Lietuvos miestų ar rajonų svarbiausių ir žymiausių pastatų ar objektų miniatiūrines kopijas. Kol vienos savivaldybės, tarp jų – ir Palanga, aktyviai svarsto, ką vertėtų įamžinti, Kretinga neskuba.

Kurs „Mini Lietuvą“

Ukmergėje, buvusioje karinio miestelio teritorijoje, šio rajono savivaldybė per trejus metus ketina įkurti Lietuvos miniatiūrų parką „Mini Lietuva“.

Pagal plotą ir formą Lietuvos miniatiūrų parkas „Mini Lietuva“ bus artimas „Mini Europos“ parkui Briuselyje (Belgija), kuriame Europos šalis reprezentuoja pasirinktos svarbiausių statinių miniatiūrinės kopijos.

Kol kas vizijose esantis parkas – tai daugiau negu hektaro teritorija su apibrėžtais Lietuvos žemėlapio kontūrais, taip pat išryškintomis visų savivaldybių teritorijomis, pagrindiniais Lietuvą kertančiais keliais, kurie turėtų virsti takais, skirtais lankytojams pasivaikščioti. Įdomiausia sumanymo dalis yra tai, kad miniatiūrų parke bus statomos tikslios kopijos 25 kartus sumažintų statinių, o galbūt ir kitokių objektų, kurie dabar stovi kiekvienoje šalies savivaldybėje ir pagal kuriuos atpažįstama kiekviena šių vietovių.

Kiekvienai savivaldybei bus skirtas nuo keturių iki penkiolikos metrų skersmens apskritimo plotas, didžiųjų miestų savivaldybės galės siūlyti kelis objektus.

„Lietuvos miniatiūrų parkas „Mini Lietuva“ taps reprezentacine kiekvienos savivaldybės vieta, kur apsilankęs turistas galės susipažinti su kiekvieno miesto patraukliausiu objektu“, – pranešė ukmergiškių iniciatyvą palaikanti Lietuvos savivaldybių asociacija.

Atsiliepė beveik visos savivaldybės

Ukmergės savivaldybė prašė iki gegužės 10 dienos pateikti pasiūlymus dėl to, kokie objektai galėtų tapti parko dalimi.

„Labai džiaugiuosi, kad mūsų sumanymą palaiko beveik visos savivaldybės – mačiau, kad ir šiandien į paštą keli pasiūlymai „įkrito“, – paklaustas, ar Ukmergės iniciatyva sulaukė kitų Lietuvos savivaldybių pritarimo, sakė šio rajono meras Rolandas Janickas. – Kai kurie miestai bei rajonai planuoja „Mini Lietuvai“ pasiūlyti ne vieną, o kelis objektus. Kiek teko matyti, kalbama ir apie istorinių pastatų, ir apie pilių, ir netgi piliakalnių miniatiūras.“

Pasak mero, pati Ukmergė dar nėra apsisprendusi, kokį savo miestą ar kraštą reprezentuosiantį objektą pristatys Lietuvos miniatiūrų parke. Laiko dar yra: visą parką planuojama įkurti per trejetą metų, dabar gi svarbu sužinoti, ar kolegos pritaria sumanymui ir ar yra pasirengę dalyvauti įgyvendinant šį projektą.

„Parkas bus kuriamas keliais etapais. Iš pradžių mums reikės sutvarkyti buvusio karinio miestelio teritoriją. Čia atsiras viešo poilsio zona su takais, sporto ir poilsio infrastruktūra. Tikimės, kad tam pritars ir pramogų bei poilsio srityje besidarbuojantys verslininkai. Sutvarkę visą teritoriją, pereisime prie „Mini Lietuvos“. Surinkę visų savivaldybių pasiūlymus kartu su menininkais, architektais bei landšafto specialistais, remdamiesi Briuselio pavyzdžiu ir patirtimi, suprojektuosime ir įkursime patį Lietuvos miniatiūrų parką. Ir nuoširdžiai tikimės, kad pasivaikščioję būsimajame parke ir pamatę tuos objektus, kuriais prisistatys kiti Lietuvos miestai bei regionai, lankytojai norės pakeliauti po mūsų šalį ir pamatyti, kaip viskas atrodo gyvai“, – planais pasidalino Ukmergės rajono meras R. Janickas.

Kretinga neskuba apsispręsti

Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė patvirtino, jog balandžio pabaigoje buvo gautas Ukmergės savivaldybės kvietimas dalyvauti kuriant Lietuvos miniatiūrų parką. Tačiau kol kas nesiskubinama į šį kvietimą atsiliepti. „Mūsų žiniomis, šis projektas – tęstinis, jį planuojama įgyvendinti per trejus metus. Tad kol kas, kol naujai išrinktoji taryba po truputį įsibėgėja darbuose, mes neskubame priimti sprendimų. Vėluoti tikrai nepavėluosime“, – paaiškino D. Činkienė. Pasak Kultūros ir sporto skyriaus vedėjos, dar su niekuo nekalbėta ir nesitarta, kokio Kretingos objekto miniatiūra galėtų reprezentuoti mūsų miestą ar rajoną „Mini Lietuva“ parke.

„Artimiausiu metu ketiname Ukmergės pasiūlymą aptarti su vyriausiąja architekte Reda Kasnauske, kitais Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistais. Suformuotus pasiūlymus reikės išdiskutuoti su Kretingos rajono tarybos nariais. Labai svarbu yra ir tai, iš kokių lėšų projektas bus įgyvendinamas: šių metų biudžetas juk jau suformuotas, ir jame lėšų miniatiūrai nenumatyta. Kai bus apsispręsta dėl lėšų, objektą parinkti nebūtų sunku“, – kalbėjo D. Činkienė.

Politikai informacijos neturi

„Negaliu atsakyti į jūsų klausimą, nes neturiu informacijos ir nesu susipažinęs su projektu, – paklaustas, ar žino apie Ukmergės rajono iniciatyvą ir kas galėtų reprezentuoti mūsų miestą ir kraštą Lietuvos miniatiūrų parke, sakė Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Vytautas Ročys. – Dalintis improvizacijomis nenoriu, nes šį klausimą reikia neskubant apmąstyti.“

V. Ročio nuomone, jeigu visuomenė nori, kad toks miniatiūrų parkas būtų įkurtas ir jeigu esama tokios iniciatyvos – kodėl gi jai nepritarti.

„Manau, kad, jeigu yra toks poreikis, iniciatyvą galima palaikyti. Taip pat, mano nuomone, į diskusijas, koks objektas, kokia miniatiūra galėtų reprezentuoti Kretingą, derėtų įtraukti ir visuomenę: nėra labai gerai, jeigu vien mes, politikai, tokius dalykus sprendžiame. Tikrai vertėtų atsiklausti visų gyventojų“, – pasvarstė politikas.

„Visos iniciatyvos, visi projektai, kuriuos įgyvendinus Kretinga ir Kretingos rajonas būtų plačiau pristatyti ir taptų žinomesni Lietuvoje, yra sveikintini ir palaikytini“,- sakė Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto narė Danutė Skruibienė. Tiesa, ji prisipažino, kad apie Ukmergės rajono iniciatyvą ji iki šiol nieko nežinojo.

Iniciatyvai pritaria

„Jeigu atvirai – tik gavę informaciją iš jūsų laikraščio pasižiūrėjome, kur nukeliavo Ukmergės savivaldybės kvietimas dalyvauti kuriant parką „Mini Lietuva“. Jis buvo gautas man dar nepradėjus oficialiai dirbti, tad ir neteko susipažinti – tik dabar raštas atsigulė ant mano stalo“, – paatviravo Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius.

Meras sakė pritariantis sumanymui kurti Lietuvos miniatiūrų parką.

„Nuostabi idėja, tikrai verta ją įgyvendinti. Ir esu įsitikinęs, jog dėl to, kokį objektą ar objektus derėtų išrinkti, kad jų miniatiūros reprezentuotų Kretingą, reikia pasitarti su visuomene. Tikrai ne vienas meras ar keli politikai turėtų tai spręsti. Žinoma, visų pirma klausime atitinkamų sričių specialistų, kultūros žmonių nuomonės, po to kreipsimės į Kretingos ir viso rajono gyventojus. O pastatų ar ansamblių, kurie galėtų būti Kretingos simboliais, turime, ir ne vieną: tai ir Kretingos muziejus su Žiemos sodu, ir lurdas, ir visas vienuolyno ansamblis su bažnyčia“, – kalbėjo meras A. Kalnius.

Palanga tariasi dėl trijų objektų

Palangos miesto savivaldybės nariai jau pradeda svarstyti, kokie objektai galėtų geriausiai atspindėti šį pajūrio kurortą Lietuvos miniatiūrų parke ir planuoja į diskusijas įtraukti palangiškius bei šventojiškius.

„Mano žiniomis, Ukmergės rajono savivaldybės kvietimą prisijungti prie projekto bei visą informaciją apie jį Palangos savivaldybės administracija gavo balandžio trečią dieną. O šią savaitę apie projektą kalbėjomės Turizmo, sveikatos ir socialinės apsaugos komitete“, – sakė Palangos miesto savivaldybės tarybos narė Svetlana Grigorian.

Kolegoms projektą plačiau pristačiusi politikė pasiūlė, kad dėl to, kokia miniatiūra ar miniatiūros reprezentuotų Palangą būtų tariamasi ne tik su Savivaldybės administracijos specialistais bei Turizmo informacijos centro (TIC) darbuotojais, bet ir su visuomene. Beje, posėdžio metu dar nebuvo žinoma, kokius objektus ar objektą Ukmergei žada siūlyti Savivaldybės administracija.

„Aš esu įsitikinusi, ir kolegos komitete palaikė mano nuomonę, kad dėl šio projekto reikia pasitarti su visuomene,“ – sakė S. Grigorian.

Palangos miesto savivaldybės mero patarėja Jurgita Vanagė informavo, kad po diskusijų su Savivaldybės administracijos skyrių atstovais, architektais, TIC darbuotojais bei Klaipėdos universiteto Rekreacijos ir turizmo katedros dėstytojais nutarta, jog Palangą geriausiai reprezentuotų trys pajūrio gamtą ir kultūrą atspindintys objektai: grafų Tiškevičių rūmai su Birutės parko fragmentu, Palangos tiltas su smėlio kopų ir Baltijos jūros fragmentu ir Šventosios upės žiotys su upės fragmentu ir skulptūrine kompozicija „Žvejo dukros“.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas