Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Žiedų gausa pradžiugino jukos

  • Žemė ir ūkis
  • 2019-06-28

Zita Domarkienė teigė, kad gėlininkystė jai teikia džiaugsmą.

Kretingos rajone, Baublių kaime, Zitos ir Virginijaus Domarkų sodyboje pražydo rekordinis kiekis jukų. Lietuvoje šios gėlės ganėtinai retos, tačiau vykstant klimato pokyčiams, vyraujant karštesniam orui, jos tampa vis populiaresnės. Šiuo metu Z. ir V. Domarkų sodybą puošia net dvidešimt šeši jukų žiedai.

Sodybos šeimininkė prisiminė, kad pirmąjį šio augalo daigą įsigijo Vilniaus Kalvarijų turguje 2006 metais iš vienos močiutės. Kitą pavasarį ji patarė, kaip reikėtų tinkamai jį auginti ir prižiūrėti. Moteris tvirtino, kad močiutė jai pridūrė: „Gėlės niekam nedalink. Jei kam nors padalinsi kerą, jis tau pačiai vėliau nei augs, nei žydės.“

Z. Domarkienė teigė, kad šių žodžių paklausė, nors prietarais netiki. „Vėliau iš šio kero atsirado daug daigų ir jų vis daugėja“, – įvardijo ji.

Jukos gėlės kildinamos iš Centrinės Amerikos. Jos veda vaisius, tačiau Lietuvoje jų neužmezga, nes nėra drugelių rūšies, apdulkinančios šių augalų žiedus. Gėlių lapų aštrūs kampai, todėl jos ne visiems patrauklios, jų nepatartina auginti ten, kur yra mažų vaikų. Augalai nereikalauja ypatingos priežiūros, nemėgsta drėgmės, todėl nereikia gausiai laistyti.

Anot Z. Domarkienės, jukos nėra reiklios ar trapios, jų beveik nereikia ravėti, tačiau naikinant piktžoles patartina užsimaskuoti, kad neįsidurtum ar nesusižeistum. „Jukos teikia grožį neįdėjus pernelyg daug darbo, joms reikia minimalios priežiūros. Manau, kad tai puikus pranašumas, nes nereikia skirti daug laiko“, – svarstė moteris.

Sodyboje galima rasti apie trisdešimt jukos kerų. Vienas gėlės keras turi penki žiedus, kiti sukrovė po keturis arba tris. Kiekvienas augalo žiedas sudarytas maždaug iš 400 žiedelių. Z. Domarkienė tvirtino gėles persodinanti periodiškai – jukos, pasodintos vienoje vietoje, ilgainiui prie jos pripranta, todėl žydi mažiau: „Manau, kad tai yra šio augalo paslaptis.“

Šios gėlės populiarios tarp moters bičiulių. Ji teigė dažnai sulaukianti prašymų pasidalinti gėlių kerais. „Dabar vasaromis, kai yra kieno nors gimtadienis, arba rudenį, kai augalą galima skaidyti, dažnai juo pasidalinu su savo draugais ir giminaičiais, įteikiu juos kaip dovanas. Labai džiaugiuosi, kai vėliau man paskambina ir sako, kad ir jų namų soduose šis augalas prigijo ir žydi“, – neslėpė džiaugsmo moteris. Taip pat ji tvirtino, kad visada pataria, kaip prižiūrėti šias gėles, ką daryti, kad jos augtų ir žydėtų. Anot jos, labiausiai norisi, kad, pasidalinus šiuo augalu su kitais žmonėmis, tai suteiktų džiaugsmo.

Z. Domarkienė prisiminė, kad gėlininkyste susižavėjo dar sovietmečiu, kai vyko į Vengriją ir pirmą kartą išvydo, kaip žydi jukos: „Tuo metu beveik nieko nežinojau apie gėles. Nuo to laiko svajojau, kad kažkada aš šių gėlių būtinai turėsiu savo sode.“

Moteris tvirtino, kad ji didžiąją dalį laisvalaikio skiria aplinkai puoselėti: „Aš nepakenčiu, kai matau, kad auga piktžolės, būtinai turiu jas išrauti. Man patinka, kai mane supanti aplinka sutvarkyta, kai viskas žydi – tada man smagu. Mėgstu kartais atsikelti penktą ryto, išeiti į lauką ir pasivaikščioti.Vienas geriausių laisvalaikio leidimo būdų – patogiai apsirengti ir basom kojom eiti tvarkytis.“

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas