Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Nuo rugsėjo visos Kretingos rajono mokyklos turės galimybę neatlygintinai pamatyti rekonstruotą Lietuvos partizanų uniformą, mobilią Kardo rinktinės partizanų fotografijų parodą ir išgirsti istorinių faktų apie Lietuvos laisvės kovos sąjūdį – šią parodą pasirengęs pristatyti salantiškis „Misija Sibiras‘17“ dalyvis Aurimas Rapalis.

Aurimas Rapalis vilki rekonstruotąją partizanų uniformą.

„Aš manau, kad moksleiviams bus kur kas įdomiau tai pamatyti negu klausytis tų pačių, kartais nuobodžių, istorijų apie partizanus miestų aikštėse. Nors iš tikrųjų tai nėra nuobodu – jei žmogus įsigilintų, jis gautų įkvėpimo, taptų stipresnis, – kalbėjo vyras. – Niekada žmogus nežinai, kada ta istorija taps tau svarbi – aš pats mokykloje beveik ja nesidomėjau, nė egzamino nelaikiau.“

Siekia įamžinti atminimą

Vėžaičių kultūros centre renginių organizatoriumi dirbantis A. Rapalis užsiima kraštotyra, priklauso kuršių genties rekonstrukcijos klubui „Pilsots“, domisi Lietuvos laisvės kovų istorija, siekia įamžinti partizanų atminimą – renka istorinę medžiagą iš vietos gyventojų, įvairių archyvų, taip pat su kolegomis organizuoja atminimo renginius, žygius, parodas. Labiausiai jį domina Žemaičių apygardos partizanų Kardo rinktinė, apėmusi Salantus, Kretingą, Darbėnus, Palangą, Gargždus, Karteną, Kulius, Endriejavą, Platelius, Skuodą, Mosėdį. Su kolegomis ir Kretingos muziejumi šį rudenį jis taip pat ruošiasi parengti šios rinktinės partizanų fotografijų kilnojamąją parodą – anot A. Rapalio, nemaža dalis nuotraukų dar nebus visuomenei matytos.

Pastaruoju metu A. Rapalis intensyviai užsiima partizanų uniformos rekonstrukcija – ją atkurti jam padeda vienas žymiausių partizanų uniformų rekonstruktorių Lietuvoje Ramūnas Skvireckas: „Svarbiausia buvo atkurti žalio milo švarką – R. Skvireckas padėjo man gauti šios dabar labai retos medžiagos. Taip pat su juo atkūrėme Žemaičių apygardos antsiuvą. Rankų darbo galifė (toks kelnių modelis) kelnes už šimtą eurų pirkau sendaikčių parduotuvėje Kretingoje. Pritinkančius batus šiuo metu siuva batsiuvys. O šiaip partizanų uniforma labai panaši į tarpukario Lietuvos kariuomenės uniformą, tik jų ginklai vokiški, rusiški. Nešiodavo jie ir civilių detalių“, – pasakojo A. Rapalis.

Važinėja po mokyklas

Nors mokyklose dažniau lankėsi kaip „Misija Sibiras“ dalyvis, vyras vis dėlto geriausiai atsiminė apsilankymą Kretingos Simono Daukanto progimnazijoje, kai moksleiviams pasakojo apie partizanus: „Užėjau į salę, kurioje buvo trys ar keturios klasės. Man sako: „Nežinom, kaip čia su jais susitvarkysi...“ Bet visi moksleiviai, kai pradėjau jiems rodyti tas partizanų nuotraukas, pasakoti apie juos, klausėsi taip ausis ištempę! Po to keli net priėjo dar paklausinėti, paspausti ranką, padėkoti ir kartu nusifotografuoti. Tai buvo pats geriausias mano susitikimas su vaikais, išėjau „pasikrovęs“, jausdamasis užsiimąs prasminga veikla – supažindinau jaunimą su beveik nežinomais, tačiau nusipelniusiais, mūsų krašto partizanais, kuriems dažniausiai nėra pastatyta jokių paminklų. Kai kurių net žūties vietos nėra žinomos, bet apie juos kalbėti tikrai verta“, – pasakojo A. Rapalis.

Jo pastebėjimu, moksleiviams neįdomi „sausa“ informacija: „Jaunimą kur kas labiau paveikia gyvosios istorijos pamokos, kai jie gyvai pamato kuršių kostiumus, partizanų uniformas.“

Įprastai moksleiviai apie partizanus šį tą žino, tačiau A. Rapalis siekia, kad jie šias žinias pagilintų ir sakė į mokyklą pasiryžęs važiuoti net dėl vienui vieno susidomėjusio vaiko: „Būsiu laimingas, jei jie iš mano pamokų išsineš kelis sakinius – pavyzdžiui, kad Kazimieras Kontrimas-Montė buvo mūsų kraštų vadas, miške aktyviai veikė aštuonerius metus. Jį sekė dešimtys agentų, jis nekartą buvo sužeistas – sunku suvokti, kaip įmanoma taip ilgai tęsti kovą ir, svarbiausia, garbingai. O jis buvo paprastas kaimo žmogus... Bet šviesuolis“, – kalbėjo vyras.

Organizuoja renginius

Artimiausią renginį, kuriame laukiami visi norintys, A. Rapalis su kolegomis organizuoja rugpjūčio 23–25 dienomis – tai Plateliuose rengiama Laisvės kovų atminimo stovykla, kurioje koncertuos Aistė Smilgevičiūtė su grupe „Skylė“, vyks archeologiniai bunkerių žvalgymai su patyrusiais archeologais, pėsčiųjų žygis partizanų takais po „Septynioliktąją respubliką“. Vėliau, Vėlinių savaitgalio metu, lapkričio 2 d., bus organizuojamas tradicinis pėsčiųjų žygis „Kardo rinktinės partizanų takais“ iš Salantų į Grūšlaukę, kurį remia Lietuvos kultūros taryba, Kretingos rajono savivaldybė. „Šiame tradiciniame žygyje turime nuolatinių žygeivių, dalyvaujančių jau ne pirmą kartą ir jau puikiai pažįstančių maršrutą. Klampojame lyjant per mišką, tačiau jiems labai smagu, jie tiesiog nori, kad būtų dar sunkiau. O žygio pabaigoje visi susėdame prie laužo, organizuojame šokius, dainuojame dainas iki ryto – istoriją reikia minėti ne vien liūdnai. Kiekvienais metais šiame žygyje sulaukiame apie 100–130 žmonių. Ypač laukiame jaunimo organizacijų“, – kalbėjo A. Rapalis.

Gražina ŽILINSKAITĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas