Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Užtikrindami saugumą pastebėjo trūkumų

  • Edita KALNIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2019-09-13

Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnysis tyrėjas Nerijus Stonkus (stovi iš dešinės) ir bendruomenės pareigūnė Gitana Macienė savanoriams papasakojo apie pareigūnų darbą, taip pat paaiškino, kaip apsisaugoti nuo galimų vagysčių.

Pirmosiomis rugsėjo savaitėmis prie judriausių miesto perėjų budėjo savanoriai, kurie padėjo pėstiesiems saugiai kirsti gatvę. Tiek savanoriai, tiek policijos pareigūnai pasidalijo pastebėjimais, kaip būtų galima pagerinti saugumą užtikrinančias priemones rajone. Vieni siūlė įrengti papildomų pėsčiųjų perėjų, kiti – pakeisti jų vietas.

Dalijosi mintimis

Ne pirmus metus viešą eismo saugumą užtikrinti policijos pareigūnams padėję Kretingos trečiojo amžiaus universiteto (TAU), Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Kretingos bendrijos, Šaulių sąjungos atstovai, Kretingos rajono savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus specialistės po daugiau kaip savaitę trukusių darbų į Kretingos rajono policijos komisariatą susirinko aptarti rezultatų ir užduoti jiems rūpimus klausimus. „Tie žmonės, kurie stovėjo prie perėjų, rūpinosi kitų vaikais, sulaukė įvairių reakcijų. Vieni padėkodavo ir pažadėdavo laikytis Kelių eismo taisyklių (KET), kiti – liepdavo nesikišti, nors vaikams rodydavo netinkamą pavyzdį, gatvę pereidami ne per pėsčiųjų perėję“, – apibendrino Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Kačinas.

Kad žmonės per gatvę eina ne tose vietose, kur reikia, pastebėjo ir savanoriai. „Pirmomis dienomis buvo sunku, nes žmonės, vedantys vaikus į Marijos Tiškevičiūtės mokyklą, per gatvę bėga ir iš paskos tempia savo vaikus ten, kur pėsčiųjų perėjų nėra. Norėdami užtikrinti saugumą, kelioms dienoms pasikvietėme policijos pareigūnus. Po to, likusias paskutines dvi dienas situacija pagerėjo“, – patirtimi dalijosi Kretingos Trečiojo amžiaus universiteto studentas Algimantas Bendikas.

Savanoris taip pat pateikė ir pasiūlymų, kaip būtų galima spręsti šią problemą: „Savanorių gatvėje, šalia Marijos Tiškevičiūtės mokyklos, reikėtų įrengti dar vieną pėsčiųjų perėją, kuri būtų patogesnė automobilį pastačiusiems kitoje gatvės pusėje.“

Kitose gatvėse problemų taip pat yra. „Buvo atkreiptas dėmesys, kad kai kuriose vietose pėsčiųjų perėjos įrengtos netinkamose vietose ir jas reikėtų perkelti arba arčiau, arba toliau. Savanoriai taip pat pastebėjo elektrinių paspirtukų problemą – visuomenei vis dar sunku susigaudyti, kokiomis taisyklėmis jie turi vadovautis ir kad važiuojant per pėsčiųjų perėją, kaip ir dviratininkams, reikia nuo jų nulipti“, – sakė Veiklos skyriaus vyresnysis tyrėjas Nerijus Stonkus.

Kiti savanoriai didelių problemų nepastebėjo, tačiau atkreipė dėmesį, kad kartais vairuotojai pėstįjį pastebi paskutinę akimirką. „Vairuotojai pakankamai dėmesingi, pėstieji – drausmingi, bet pasitaikė tokių atvejų, kuomet vairuotojai sustodavo paskutinę akimirką užvažiavę ant pėsčiųjų perėjos“, – kalbėjo šalia Kretingos pranciškonų bažnyčios, Vilniaus gatvėje, esančių perėjų budėjusios Trečiojo amžiaus universiteto studentė Adelija Rumbutienė ir Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ narė Petrė Prišmontienė.

Savanoriai galėjo patys pačiupinėti pareigūnų naudojamas priemones, viena jų – teleskopinė lazda.

Pristatė įrangą

Bendruomenės pareigūnė Gitana Macienė susirinkusiesiems priminė apie saugios kaimynystės svarbą, kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių, sumažinti vagysčių riziką. „Užsienyje yra priimtina net nedėti ant langų užuolaidų, o mes užsiauginame aukštas gyvatvores tarsi kažką slėpdami. Reikėtų bendrauti su savo kaimynais ir sutarti, kad vienas kito turtą prižiūrite, taip išvengdami vagysčių“, – atkreipė dėmesį G. Macienė.

Savanoriams Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai pristatė pareigūnų darbą ir naudojamą įrangą. Savo patirtimi pasidalijo N. Stonkus.

Jis pristatė tarnybinį automobilį, ginklus, kam jie naudojami. „Pareigūnai anksčiau naudodavo įvairaus tipo ginklus, tačiau šiuo metu dažniausiai jie su savimi nešiojasi pistoletą „Glock“, – įvardijo N. Stonkus, akcentavęs, kad pistoletą pareigūnai panaudoja tik kraštutiniais atvejais. – Niekada dirbdamas negalvoji, kad reikės jį panaudoti.“

Savanoriai taip pat supažindinti, su viena dažniausiai naudojamų priemonių – elektrošoku, kuris gali būti naudojamas skirtingais atstumais – turint artimą fizinį kontaktą ir šaunant iš toliau. „Pareigūnai privalo jį išbandyti, kad žinotų, koks yra šios priemonės poveikis ir kiek ilgai galima jį naudoti“, – atskleidė N. Stonkus.

Dauguma žino, kad pareigūnai su savimi nešiojasi vadinamuosius „bananus“, tačiau ši priemonė dabar jau nebėra naudojama. Tarp priemonių – teleskopinės lazdos. „Jos naudojamos apsiginti ir apginti kitus“, – tvirtino vyresnysis tyrėjas.

G. Macienė papildė, kad priemonės nėra naudojamos, jeigu tai nebūtina: „Jeigu žmogus sąmoningas, jis nesipriešins pareigūnams, tokiais atvejais neteks ir panaudoti turimos įrangos.“

Dar vienas pagalbinė priemonė – vaizdo stebėjimo kameros. Vaizdas yra stebimas 360 laipsniu kampu aplink tarnybinį policijos automobilį, taip pat pareigūnai su savimi nešiojasi kameras, kurias įjungia tuomet, kai veiksmas vyksta toliau nuo automobilio. „Tai palengvina darbą, nes, kilus konfliktams, jie yra greitai išsprendžiami, taip pat vaizdo medžiaga padeda pagreitinti tyrimą“, – paaiškino N. Stonkus.

Perduoti informacijai policija naudoja radijo stoteles, vadinamąsias „racijas“. „Per ją prireikus iškviečiame kitas tarnybas – greitąją medicinos pagalbą, priešgaisrinę tarnybą ir t.t. Tai padeda dirbti efektyviai“, – tvirtino vyresnysis tyrėjas.

Savanoriams buvo paaiškinta, kaip yra skirstomi Bendrajame pagalbos centre gaunami pranešimai. „Į A tipo pranešimus pareigūnai turi sureaguoti greičiausiai, tai yra tokie įvykiai, kuriuose grėsmė iškyla žmogaus gyvybei. B tipo įvykiai dažniausiai susiję su smurtu, o C – tokio tipo, kuriuose nėra grėsmės žmogaus gyvybei“, – vardino N. Stonkus, patikslinęs, kad visi pranešimai, priklausomai nuo savo pobūdžio, gali būti priskiriami ir kitiems tipams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas