Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje „Žolinčių akademijos“ vadovė Danutė Kunčienė (stovi) vedė paskaitą apie garsiosios vaistažolininkės Eugenijos Šimkūnaitės veiklą, jos mokymus ir puoselėtas vertybes.

Šiuos, 2020-uosius, metus LR Seimas paskelbė habilituotos biologijos mokslų daktarės, vaistininkės, žolininkės Eugenijos Šimkūnaitės metais. Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje ir Jokūbavo bibliotekoje „Žolinčių akademijos“ vadovė Danutė Kunčienė vedė paskaitas apie garsiosios vaistažolininkės veiklą, jos mokymus ir puoselėtas vertybes.

E. Šimkūnaitė gimė 1920 m. kovo 11 d. Rusijoje, Krasnodaro krašte, vaistininko šeimoje, tad domėjimasis gamtos pasauliu jai buvo artimas nuo kūdikystės. Jos tėvas Pranas rinkdavo žolynus, juos supirkdavo ir parduodavo vaistinėms, o E. Šimkūnaitė buvo pratinama padėti tėvui.

Gebėjimas gydyti – Dievo dovana

Pasak D. Kunčienės, E. Šimkūnaitė neieškojo žodžio kišenėje, buvo griežtoka ir vyriška. Būdama penkerių, ji išlaipiojo visus gimtųjų Tauragnų medžius, ji mėgo plaukioti ežeruose – su lėlėmis nežaidė ir nemezgė. „Žolinčių akademijos“ vadovės teigimu, E. Šimkūnaitė atrasdavo kalbą su žalčiu, gyvate, pele, nieko nebijojo ir buvo drąsi.

Visą gyvenimą ji gyveno kukliai, už ligonių konsultacijas neimdavo pinigų. E. Šimkūnaitė teigė, kad už ligonių gydymą negalinti imti atlygio, nes gebėjimas gydyti – Dievo dovana. Prieštaringo būdo, bet taurios ir mylinčios širdies, nemėgo švelnumo, tačiau turėjo gerą humoro jausmą, burdavo, spėdavo ateitį iš delno, sudarydavo horoskopus.

E. Šimkūnaitės pirmoji mokslinė disertacija parašyta apie valerijonus. Beveik visa šiandien apie juos žinoma informacija sukaupta būtent E. Šimkūnaitės. Iki pat mirties aktyviai domėjosi farmacijos naujovėmis, siekė jauniems žmonėms perduoti savo sukauptą patirtį ir žinias.

Ekspedicijų metu ji rinko ne tik vaistažoles, bet ir tautosaką, tarmiškus žodžius Lietuvių kalbos žodynui. Skanskonis – taip E. Šimkūnaitė vadindavo prieskoninių daržovių mišinį. Taip pat ji rašė eiliuotus epigrafus, mėgo teatrą, operą ir baletą, buvo dažna Vilniaus teatrų viešnia. Kartais artistai prašydavo E. Šimkūnaitės patarimų, susijusių su sveikata.

E. Šimkūnaitė vaistažoles skirdavo žmonėms prieš tai susipažinusi su jų kraujo ir šlapimo mėginių tyrimų rezultatais. Konsultavo ne tik Lietuvoje gyvenančius, bet ir užsienio lietuvius, sulaukdavo pagalbos prašymų ir iš JAV.

D. Kunčienė pasidalino originaliais E. Šimkūnaitės rankraščiais. Ji, tausodama gamtą, rašydavo į tuščias jau panaudotų lapų puses. Taip pat pristatytos kelios E. Šimkūnaitės knygos. Pasak D. Kunčienės, „Gyvenimo receptuose“ nugulė ne tik žinios apie vaistažoles, joje gausu ir kitų patarimų: „Perskaičius šią knygą, kyla ūpas gyventi.“ Leidinyje „Gyvenimas be tablečių“ E. Šimkūnaitė remiasi kunigo Jurgio Pabrėžos botanikos žiniomis apie vaistažoles ir pūslėtąjį guveinį.

Gesės vyšnių sodas

Paskaitų klausytojams Danutė Kunčienė pristatė savo iniciatyva įgyvendintą idėją – Gesės vyšnių sodą, skirtą E. Šimkūnaitei. Pasak „Žolinčių akademijos“ vadovės, sodinti vyšnias nutarta neatsitiktinai. E. Šimkūnaitė prieš mirtį prasitarė, kad norėtų, jog jos kapą puoštų vyšnia.

Minint 100-ąsias E. Šimkūnaitės gimimo metines, jos gimtuosiuose Tauragnuose pasodintas 100 vyšnių sodas. „Tai – mano širdies projektas“, – tikino D. Kunčienė. 2012 metais Tauragnuose pasodinta pirmoji vyšnia, padovanota Babtų mokslinių tyrimų instituto.

Ilgainiui sodą papildė „Žolinčių akademijos“, Tauragnų bendruomenės, Utenos rajono Visuomenės sveikatos biuro pasodintos vyšnios. Keletą vyšnių savo jubiliejaus proga pasodino ir žolininkė.

Gese E. Šimkūnaitę vadindavo romų ir žydų vaikai, su kuriais ji praleido dalį vaikystės, todėl ir sodą nutarta pavadinti būtent šiuo vardu.

D. Kunčienė pakvietė paskaitų klausytojus birželio 6 d. apsilankyti Vyšnių sode Tauragnuose, Utenos rajone, kur susiburs ir savo patirtimi bei žiniomis pasidalins visos Lietuvos žolininkai.

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas