Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Atminimo ženklai – iš Kretingos kilusiai asmenybei

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Istorija
  • 2020-06-19
Kretingos senosiose kapinėse bendraminčiai pagerbė generolą Vladą Nagevičių-Nagių.

Trečiadienį prie Kretingoje gimusio ir miesto senosiose kapinėse palaidoto generolo, gydytojo, vieno pirmųjų profesionalių Lietuvos archeologų Vlado Nagevičiaus-Nagiaus kapo buvo paminėtos šios iškilios tarpukario asmenybės 140-osios gimimo metinės: ąžuolinis garliaviškio tautodailininko Adolfo Teresiaus sukurtas paminklas apjuostas trispalve juosta, papėdėje padėta gėlių.

Kaip sakė viena minėjimo organizatorių Klaipėdos įgulos karininkų ramovės vedėjo patarėja Dalia Lukienė, V. Nagevičius-Nagius Lietuvai svarbus dėl to, kad daug prisidėjo prie kariuomenės kūrimo, įsteigė Karo medicinos tarnybą, karo invalidų sanatoriją, įkūrė Kauno karininkų ramovę, subūrė karinį orkestrą bei Kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų draugiją, taip pat įkūrė Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejų, buvo tautiškas ir visuomeniškas žmogus, dalyvavo Heraldikos komisijoje. V. Nagevičius-Nagius į istoriją įeina ir kaip pirmasis asmuo, nepriklausomybės kovose nuo sužalojimų regėjimo netekusį karį-savanorį pasiuntęs į Rygą mokytis Brailio rašto. Vėliau tas karys Brailio rašto abėcėlę pritaikė lietuvių kalbai, išmoko groti pianinu, sukūrė dainų ir muzikinių pjesių, rašė karo atsiminimus.

„Vladas Nagevičius-Nagius mums yra tikras tarpukario kariuomenės karininko pavyzdys“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė D. Lukienė.

Generolo V. Nagevičiaus-Nagiaus pagerbimo iškilmėse dalyvavo Kauno karo medicinos tarnybos vadė pulkininkė-leitenantė Jolita Sesartienė ir vyriausiasis puskarininkis-viršila Linas Genutis, Klaipėdos įgulos karininkų ramovės viršininkas Leonas Stonkus, klaipėdietės „Birutiečių“ draugijos atstovės, kretingiškiai šauliai Matas Mockus ir Stasys Žilius, su Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejumi ryšius palaikantis kretingiškis buvęs pirmasis savanoriškos kuopos vadas, dabar – savanoriškos Krašto apsaugos tarnybos veteranų organizacijos Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos (LKKSS) narys Kęstutis Trakimas ir kiti.

V. Nagevičiaus-Nagiaus palaikai iš JAV Ohajo valstijos, Klivlendo, kur nuo 1949 m. gyveno ir 1954 m. mirė, į gimtąją Kretingą kartu su žmonos palaikais pervežti ir šalia tėvų senosiose miesto kapinėse perlaidoti 1995-aisiais. Sutvarkyti Nagevičių kapavietę bei pastatyti ąžuolinį paminklą iniciatyvos ėmėsi Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Kauno apskrities skyrius – rašė projektą, lėšų gavo iš Krašto apsaugos ministerijos, taip pat rinko geradarių aukas. Šis kapas dabar yra nacionalinio reikšmingumo lygmens registrinis kultūros objektas.

Gimtoji generolo V. Nagevičiaus-Nagiaus gatvė Kretingoje pavadinta jo vardu. Ant pastato, kurio vietoje stovėjo gimtasis namas, istoriją liudija pakabinta paminklinė lenta.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas