Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Už sužadėtinių pasirengimą santuokai atsakingas klebonas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2006-05-16

Nors jau dešimtmetį Lietuvos vyskupijose galioja pasirengimo Santuokos sakramentui programa, kai kurie kretingiškiai išsako nepasitenkinimą broliams pranciškonams: neva, jie įvedę naują tvarką, pagal kurią būsimiems sutuoktiniams privalu lankyti kursus. Nelankiusieji kursų netuokiami bažnyčioje. Pernai Kretingos bažnyčioje susituokė 80 porų. Apie pasirengimą santuokai, apie santuoką su kitataučiais ir negaliojančią bažnytinę santuoką – pokalbis su Kretingos parapijos klebonu Evaldu Daruliu.

Vasarėjant Kretingos bažnyčioje padaugėjo santuokų. Klebonas E.Darulis tikino, jog kas šeštadienį tuokiasi 5-6 poros. Kiekviena pora tuokiama atskirai, santuokos ceremonija trunka 30-45 min
- Kaip vyksta būsimųjų jaunavedžių pasirengimas santuokai?

- Prieš tris mėnesius iki santuokos abu sužadėtiniai turi užsiregistruoti bažnyčios raštinėje. Jiems nurodomos užsiėmimų datos. Keturis užsiėmimus praveda parapijos Šeimų tarnybos atstovai. Susitikimuose gvildenamos įvairios temos, padedančios būsimiems sutuoktiniams suvokti atsakomybę už šeimą, tokios kaip: bendravimas ir tarpusavio supratimas, lytiškumas – tai Dievo dovana, šeima – namų bažnyčia, natūralus šeimos planavimas ir pan. Galiausiai su būsimaisiais jaunavedžiais susitinku aš pats: pasikalbame apie Santuokos sakramento svarbą ir pasižiūriu, kaip sužadėtiniai jam pasiruošę.

- Ar būtina kursus lankyti toje parapijoje, kur vyks jungtuvės?

- Nebūtinai. Jei sužadėtiniai neturi tokios galimybės (tarkim, vienas jų ar abu gyvena kitame mieste arba kitoje šalyje), tuomet jie gali pasiruošti toje parapijoje, kur apsistoję. Tuomet dokumentus kartu su parapijos klebono leidimu tuoktis už parapijos ribų jie turi pristatyti į tą bažnyčią, kurioje tuoksis. Jei tuokiamasi užsienyje, dokumentus išsiunčia vyskupijos kurija.

- Kokius dokumentus reikia turėti būsimiems jaunavedžiams?

- Reikia turėti krikšto liudijimą ir laisvo stovio liudijimą, pažymą apie išklausytus kursus. Jei reikalinga, išrašomas leidimas tuoktis kitoje parapijoje. Laisvo stovio liudijimas yra išduodamas toje bažnyčioje, kur žmogus buvo krikštytas. Kai žmogus tuokiasi, bažnyčios knygoje prie krikšto įrašo yra pažymima, kada asmuo priėmė Santuokos sakramentą. Jei tokio įrašo nėra, reiškia, kad asmuo yra laisvo stovio.

- Vadinasi, laisvo stovio liudijimas apsaugo nuo apgavysčių?

- Laisvo stovio liudijimas padeda nustatyti žmogaus statusą. Aš, kaip klebonas, esu atsakingas už tai, kad būtų rūpestingai vedama Santuokų knyga ir archyve saugomi dokumentai.

Klebonas taip pat gali įforminti santuoką kaip civilinę. Apie vien tik bažnyčioje sudarytą santuoką per dešimt dienų privaloma pranešti civilinės metrikacijos įstaigai. Net jei tuokiasi ne mūsų parapijos žmonės, informuojame tos parapijos kleboną. Apie įvykusią santuoką su užsienio piliečiu klebonai informuoja tos šalies parapijos kleboną.

- Jeigu žmogus nėra krikštytas, jis negali tuoktis bažnyčioje?

- Tokiu atveju vyskupas duoda leidimą, kad asmuo metus praeitų katechezę ir būtų pakrikštytas. Jeigu žmogus nenori krikštytis, prašau vyskupo, kad leistų tuokti su nekrikščionimi. O jeigu žmogus – kito tikėjimo, tuomet prašau leidimo tuokti su kitą tikėjimą išpažįstančiu žmogumi. Jų santuoka yra laiminama, laikoma bažnytine. Sutuoktiniai vis vien įpareigojami krikščioniškai auklėti vaikus. Jei nekrikščionis sumanytų kada nors pasikrikštyti, santuoka nuo krikšto įsigalioja abipusiai.

Manau, kad gyventi santuokoje su kito tikėjimo žmogumi yra sudėtinga: svetima religija, papročiai, sunku rasti bendrą kryptingumą. Yra tekę atsakyti žmonėms, kurie bažnyčioje nori tik pasidaryti sau gražią šventę. Tarkim, svetimtautis nenori pereiti į katalikų tikėjimą ir su šeima ruošiasi išvykti gyventi į savo šalį, lankyti ne Romos Katalikų Bažnyčią. Paaiškinu sužadėtiniams, kad tuoktis mūsų bažnyčioje nėra prasmės.

- Kokio amžiaus jaunavedžiai tuokiami bažnyčioje?

- Amžius yra neribotas. Jeigu asmuo tuokiasi iki 18 metų, abiejų pusių tėvai turi duoti sutikimą santuokai. Šiuo atveju klebonas kreipiasi į vyskupą ir iš jo gauna dispensiją – atleidimą nuo amžiaus.

- Jeigu mergina laukiasi, ar tai nėra priežastis santuokai?

- Tėra tik vienintelė priežastis – meilė. Jei ketinama tuoktis ne iš meilės, o dėl nėštumo, tokios santuokos pagrindas nėra tvirtas. Jei vienas sutuoktinių konkrečiai įvardija šią priežastį, aš net negaliu tuokti.

- Kada santuoka yra pripažįstama neįvykusia?

- Jeigu paaiškėja melagystės atvejai: dėl krikšto (jeigu vienas iš sutuoktinių nebuvo krikštytas), jeigu paaiškėja rimta liga, kurią nuo sutuoktinio slėpė kitas sutuoktinis. Taip pat - prievarta (jeigu tuoktis vienas ar abu sutuoktiniai buvo verčiami per prievartą), vienas kito ar tėvų terorizavimas. Rimta priežastis yra ta, kai sutuoktiniai atsisako turėti vaikų. Ne žmogui spręsti apie Dievo valią. Visuomet tuokdamas klausiu – ar sutinkate turėti vaikų. Jei per santuoką vienas atsako – ne, santuokos ceremoniją reikia nutraukti.

Po vieno iš sutuoktinių mirties bažnytinę santuoką galima priimti antrąkart.

- Kas turi teisę paskelbti bažnytinę santuoką neįvykusia?

- Bažnyčios teismas. Asmenys, norintys nutraukti bažnytinę santuoką ir įvardiję rimtas priežastis, turi kreiptis į parapijos kleboną. Tuomet surašomas raštas Telšių vyskupijos bažnytiniam teismui ir jis sprendžia, ar ta santuoka buvo neįvykusi. Bažnytinis teismas yra kiekvienoje vyskupijoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas