Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Eurodebatuose“ – diskusijų užuomazgos

  • Edita KALNIENĖ
  • Kuprinė
  • 2019-03-29

Pranciškonų gimnazijos vienuoliktokas Tadas Puškorius (kairėje) paskelbtas „Eurodebatų“ Kretingoje laimėtoju. Šalia stovi Jaunimo Europos komandos narys kretingiškis Vilius Juodys, II vietos laimėtojas Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos trečiokas gimnazistas Tautvydas Jonušas, III vieta atiteko Pranciškonų gimnazijos mokiniui Dovydui Žilinskiui (sėdi).

Kretingoje pirmą kartą įvykusiuose „Eurodebatuose“ dalyviai pristatė savo idėjas ir diskutavo Lietuvai bei Europos Sąjungai aktualiomis temomis. „Šiemet debatuose kvietėme dalintis idėjomis, kaip ne tik aktyviai, bet ir kokybiškai dalyvauti Europos Parlamento (EP) rinkimuose gegužės 26 d., kaip balsuoti ne tik kojomis, bet ir galva“, – sakė Jaunimo Europos komandos narys Pranciškonų gimnazijos mokinys Vilius Juodys. Lietuvoje tokie debatai vyksta nuo 2013 metų.

Demonstravo įgūdžius

„Eurodebatai“ – nacionalinis vyresnių klasių mokinių debatų turnyras. „Pirmiausia – tai galimybė jaunam žmogui pasisakyti ir būti išgirstam. Taip pat manau, jog tokie renginiai skatina jauno žmogaus pilietiškumą, norą domėtis apie Europos Sąjungą ir joje vykstančius procesus. Dalyvaujant „Eurodebatuose“ ankstesnė viešojo kalbėjimo ar dalyvavimo panašaus pobūdžio renginiuose patirtis nėra būtina, tad šis renginys taip pat yra ir puikus būdas tokiai naujai patirčiai įgyti“, – debatų naudą įvardijo V. Juodys.

„Eurodebatuose“ kiekvienas dalyvis turėjo pasakyti trijų minučių trukmės kalbą, kurioje pristatė savo pagrindines idėjas debatų tema. Tuomet vyko klausimų-atsakymų sesijos tarp pačių dalyvių, klausimus uždavė ir renginio komisija bei žiūrovai. Vėliau dalyviai turėjo reaguoti į oponentų kalbas, apibendrino savo poziciją ir pasakė baigiamąją kalbą.

Dalyvis turėjo pristatyti originalias ir pagrįstas idėjas, gebėti užduoti taiklius klausimus savo oponentams, reaguoti į jų idėjas, išraiškingai ir įtaigiai dėstyti savo nuomonę. Taip pat svarbi išraiška – kalbėtojo gebėjimas įtikinti, kalbos įvairumas, kūno kalba. Visų miestų, kuriuose vyksta „Eurodebatai“, nugalėtojai patenka į „Eurodebatų“ nacionalinį finalą Vilniuje, tad savo idėjas galės išsakyti ne tik gimtojo miesto auditorijai.

„Eurodebatų“ esmė – įtikinti komisiją ir auditoriją savo siūlomų idėjų aktualumu bei svarba. Šiemet, kalbant apie kokybišką balsavimą EP rinkimuose, dalyvius skatino sutelkti didžiausią dėmesį į veiksmus, kuriuos gali padaryti patys arba rekomenduotų juos savo aplinkos žmonėms. „Nerekomendavome galvoti apie šią temą nacionaliniu mastu, didesnį dėmesį skiriant asmeninei patirčiai, žingsniams, kuriuos rinkėjas turėtų padaryti eidamas balsuoti“, – paaiškino V. Juodys.

Dalyvauja neaktyviai

Dalyvauti galėjo IX–XII klasių mokiniai, tačiau užsiregistravo tik keturi, o tądien pasirodė trys – Pranciškonų gimnazijos vienuoliktokai Dovydas Žilinskis, Tadas Puškorius ir Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos trečiokas gimnazistas Tautvydas Jonušas.

Debatus laimėjęs T. Puškorius mano, kad komisiją sužavėjo laisva kalbėjimo maniera, tačiau laimėti nesitikėjo. „Kalbėjau daug, bet žodžiai nebuvo tušti“, – sakė jis.

„Eurodebatams“ nugalėtojas labai intensyviai nesiruošė: „Dvi valandos iki renginio perskaičiau visą duotą medžiagą, o visa kita – tai, ką pats asmeniškai žinojau.“ Tiesa, Tadas prisipažino, kad jaučiasi nedrąsiai Kretingai atstovaudamas Vilniuje. „Ateinantiems debatams ruošiuosi intensyviau, taip pat žinau, kad dieną prieš tai dalyvius diskutuoti mokys profesionalai, o man tai tikrai pravers. Viešojo kalbėjimo ir diskutavimo pasimokinsiu ir iš internete esančių vaizdo įrašų“, – kalbėjo T. Puškorius.

„Reikia suprasti, jog ryžtis dalyvauti tokiame renginyje – atsakingas sprendimas, kadangi reikia domėtis ES temomis, paruošti kalbą ir turėti stiprių argumentų atremti priešininkų pastebėjimus. Sėkmingas pasirodymas „Eurodebatuose“ reikalauja laiko ir pastangų, tad natūralu, jog norinčių tiek Kretingos, tiek ir Lietuvos mastu atsiranda nedaug“, – jaunimo galimą pasyvumo priežastį nurodė V. Juodys. „Eurodebatų“ Kretingoje organizatorius nenusivylė ir tikisi ateityje sulaukti didesnio jaunuolių susidomėjimo: „Tai – pirmieji „Eurodebatai“ Kretingoje, naujas ir nepažįstamas dalykas, tad esu tikras, jog auditoriją pavyks užsiauginti ir kitąmet turėsime daugiau tiek dalyvių, tiek renginio žiūrovų.“ Jis taip pat pridūrė, kad pakankamai sudėtinga tema taip pat galėjo būti priežastis, kodėl jaunuoliai nedalyvavo aktyviai.

„Tam, kad vyktų aktualūs, jaunimui įdomūs ir bendruomenę buriantys renginiai, reikalinga paties jaunimo iniciatyva. Esu įsitikinęs, jog tik susibūrę ir dirbami kartu galėsime pasiekti bendrą tikslą ir Kretingos miesto jaunus žmones pradžiuginti įdomiais bei šiuolaikiškais renginiais“, – jaunimo neaktyvumo problemos sprendimo būdą įvardijo V. Juodys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas