Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Nors kretingiškės Augustės Gerikaitės ir jos kolegos Šarūno Jaskutėlio darbuose – daug bendro, tačiau stiliai – skirtingi: Augustės darbuose dominuoja juodai balti statiški kadrai, Šarūno – šviesi dinamika.

Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje kretingiškė Augustė Gerikaitė ir jos kolega Šarūnas Jaskutėlis surengė fotografijos parodas, kurios veiks visą rugsėjį. Dviejų fotografiją Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio mokymo centre studijuojančių kūrėjų darbuose gausu kontrastų, tačiau kiekvienas kadras pasakoja savo istoriją.

Fotografijos studijos – atsitiktinumas

„Juodame fone“ yra pirmoji personalinė Augustės Gerikaitės paroda, ją įkvėpė teatras: „Scena – juoda, tuščia terpė, kurioje gali gimti bet kas. Man juoda spalva reiškia teatrą, juodame fone lieka tik žmogus. Parodoje eksponuojamos nuotraukos padarytos fotostudijoje, kuri tuo momentu tapo scena, nuotraukoms pozavo mano bendrakursiai“, – sakė menininkė.

Jos nuotraukos padarytos senu tėčio fotoaparatu „Zenit“ ir rusiška juosta. „Buvo sudėtinga, svarsčiau, ar pavyks. Išryškinus juostą pamačiau, kad išėjo geri kadrai, vėliau dėstytoja pasiūlė padaryti nuotraukų parodos variantą“, – tikino pašnekovė.

Kiekvienas žmogus skirtingai mato nuotraukas, tad, A. Gerikaitės teigimu, sudėtinga pasakyti, kokia pagrindinė parodos žinutė lankytojams. Augustės mintis – žmogus pereina per tamsą ir joje dažnai tenka pasikliauti ne tuo, ką matai, o ką jauti, pasitikėti savimi ir intuicija. Parodoje eksponuojamose nuotraukose matomos rankos gelbsti gyvybę, sukuria draugystę.

Fotografuojant juostiniu aparatu, ne visada ryškiai matosi fokusas. Kartais nuotraukos išryškinamos išblukusiu vaizdu, tačiau tai sukuria tam tikrą paslaptį, o ekspozicijos lankytojams lieka interpretacijos galimybė patiems suprasti kadrą. Pašnekovė tikino, kad fotografuojant juostiniu fotoaparatu reikia apgalvoti, kokį vaizdinį norisi užfiksuoti, nes juostoje ribotas kadrų kiekis, tačiau kadrai neatrodo tokie tušti, kaip skaitmeniniai, juose galima įžvelgti žmogaus sielą.

Merginai patinka kinas, dažnai tai – ir įkvėpimo šaltinis. Ji bandė stoti į režisūros studijas, tačiau nesėkmingai. Kadangi režisūros kursas renkamas kas dvejus metus, A. Gerikaitė nutarė stoti į fotografiją profesinėje mokykloje ir šį laikotarpį išnaudoti produktyviai, ir dėl tokio sprendimo ji visiškai nesigaili.

Augustė Gerikaitė siekia sulaužyti visuomenėję gajų stereotipą, kad į profesines mokyklas eina nieko nemokantys ir žemo išsilavinimo žmonės. „Iš pradžių buvo sudėtinga sau pripažinti, kad mokausi ne režisūros aukštojoje mokykloje, o fotografijos profesinio mokymo įstaigoje. Vis dėlto, visas kursas labai susidraugavo, tapome viena didele šeima.“

Pašnekovė mano, kad žmonės turėtų nebijoti kažką išbandyti naujo. „Jei nežinai, ką nori veikti gyvenime, mokymasis profesinėje mokykloje yra puiki galimybė išbandyti save. Juk bet kuriuo metu gali stoti į aukštąją mokyklą ir įgyti bakalaurą. Žmonės turėtų keisti neigiamą požiūrį apie profesinio mokymo įstaigas“, – nuomone dalinosi A. Gerikaitė.

Sutapo požiūris į gyvenimą

Augustės kolega Š. Jaskutėlis kilęs iš Varėnos. Jaunuoliai kartu studijuoja fotografiją, turi daug bendrų pomėgių, jų panašios vertybės. Pasak Šarūno, jo paroda paremta jauno žmogaus savęs ieškojimu. Parodos pavadinimas kilo iš britų roko ir elektroninės muzikos grupės „Radiohead“ dainos „Day Dreaming“. Nuotraukose, kurios gimė spontaniškai – savanoriaujant renginiuose, lankantis koncertuose, vaikščiojant po nežinomas vietas, – galima įžvelgti paties Š. Jaskutėlio svarbius gyvenimo įvykius.

Visgi A. Gerikaitė teigė, jog jos ir Š. Jaskutėlio fotografijų stiliai labai skirtingi. „Aš mėgstu fotografuoti studijoje, jis – gatvėje, koncertuose, man patinka surežisuoti kadrą. Šarūnas mėgsta užfiksuoti žmonių emocijas, mano darbuose vyrauja juoda spalva, Šarūno – balta. Toks kontrastas labai traukia, nes gali mokytis iš kito žmogaus, jis – iš tavęs, susikuria bendrystė“, – sakė pašnekovė.

Parodos atidarymo metu jaunuoliai nusprendė susirinkusiesiems parodyti filmą „Meistras ir Tatjana“, kuris pasakoja vieno garsiausių Lietuvos fotografų Vito Luckaus ir jo žmonos Tatjanos istoriją. „Mums jis labai patinka, todėl nusprendėme tokiu būdu atidaryti parodą. Siekiame pristatyti žmonėms žymų Lietuvos fotografą, kuris įkvepia kurti“, – įvardino parodų autoriai.

„Su Šarūnu tikimės, kad ši paroda įkvėps Kretingos žmones kurti, o jaunimą – nebijoti viešai skelbti savo kūrybos“, – teigė A. Gerikaitė.

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas