Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Miestiečiams įrodė, ką gali biblioteka

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2020-01-17
Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos darbuotojų pastangomis, ši didžiulė kultūros erdvė yra užpildyta ir tarnauja bendruomenei. Iš kairės: bibliotekos direktorė Birutė Karčauskienė, jos pavaduotoja Erika Kazlauskienė ir Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė.

Šį sausį suėjo vieneri metai, kai Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka veikia naujose patalpose J.K. Chodkevičiaus g.1A, ko gero, pačiame moderniausiame Kretingos miesto pastate. Per tą laiką garsas apie plačią ir įdomią bibliotekos veiklą pasklido ne tik po mūsų rajoną, bet ir – visą šalį.

Apie tai, kaip pavyko sėkmingai įveiklinti biblioteką ir prisijaukinti įvairaus amžiaus lankytojus – nuo vaikų iki senjorų, su „Pajūrio naujienomis“ pasidalijo direktorė Birutė Karčauskienė, jos pavaduotoja Erika Kazlauskienė ir Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė.

Pasekė Skandinavijos pavyzdžiu

Pašnekovės neslėpė, kad biblioteka joms tapo savotišku gyvenimo būdu ir savo darbo valandų joje jos neskaičiuojančios. Ir pajuokavo, kad joms jau ir pasimiršo, kaip dirbo senojoje vietoje Vilniaus gatvėje: „Kai dabar taip aktyviai gyvename, atrodo, kad visa tai buvo prieš 10 metų.“

Bibliotekininkės tikino, kad joms labai norėjosi ir sau, ir skeptikams, kurie šaipėsi, kad 3,1 tūkst. kv. m ploto pastatas – per didelis, stovės tuščias, įrodyti, kad biblioteka yra gyva ir tarnauja bendruomenei.

Šiuolaikinė biblioteka, jų žodžiais, nebėra vien knygų saugykla, jos kultūrinė veikla turi būti plati ir įvairi, žmonės turi ją matyti, joje dalyvauti. Dar tebestatant pastatą, darbuotojos lankydavosi naujausiose šalies bei užsienio bibliotekose, kur susipažindavo su erdvių išdėstymu ir, svarbiausia, – jų veiklomis.

„Sekėme Skandinavijos šalių pavyzdžiu, kur šiuolaikinė biblioteka yra įveiklinta, o tai reiškia glaudų bendruomenės ir bibliotekos ryšį. Jų bibliotekos dažniausiai statomos miesto centre, greta prekybos centrų, stočių, kad kuo daugiau žmonių apsilankytų. Kai kuriose jų veikia netgi gydytojo kabinetas, kur suskaudus dantį, lankytojas gauna skubią pagalbą, ten pat galima pasimatuoti kraujo spaudimą. Įrengtos dirbtuvėlės, kur stovi siuvimo mašina: prireikus lankytojas gali ateiti susisiūti rūbą. Tokia paslauga sumanyta tam, kad žmogus namie neapsikrautų nereikalingais daiktais. Tad mes irgi dar turime daug pamąstymų“, – kalbėjo B. Karčauskienė ir E. Kazlauskienė, pastebėjusios, kad Lietuvos bibliotekos gerokai lenkia Pietų Europos šalis – Graikiją, Portugaliją, Ispaniją, kur bibliotekos tebetarnauja vien kaip knygų ir kitų spaudinių talpyklos.

Erdvus pirmojo aukšto holas skirtas kretingiškių susitikimams, filmų peržiūrai.

Lankytojų išaugo trigubai

Išaugusį Kretingos miesto bibliotekos populiarumą įrodo ir statistika: pernai lankytojų skaičius, lyginat su 2018 m., padidėjo trigubai – nuo 48 iki 151 tūkst., iš jų vien apsilankiusių vaikų padaugėjo 4 kartus – nuo 16,4 iki 71,8 tūkst. tūkst.

Projektinei veiklai įgyvendinti pernai biblioteka iš Kultūros tarybos, ES atstovybės Lietuvai ir Kretingos rajono savivaldybės gavo 30 tūkst. Eur, iš jų Savivaldybės lėšos sudarė 9,5 tūkst. Eur. Beveik visi renginiai bibliotekoje – nemokami.

„Pernai pačių ir išvien su jaunimo, senjorų bendruomenėmis, aktyviomis šeimomis, darželiais bei mokyklomis sumanytoms idėjoms bei veikloms įgyvendinti tegavome pusę pageidautų lėšų. Šiemet mūsų apetitas išaugo, nes plėtojame pamėgtas veiklas ir sugalvojome naujų, tad užsiprašėme 104 tūkst.“, – bibliotekininkės nekantravo papasakoti apie tai, ką sėkmingai įgyvendino pernai ir kuo norėtų nustebinti šiemet.

Sėkmingi projektai taps tradiciniais

Iš sėkmingų naujų renginių, kurie turėtų tapti tradiciniais, B. Naujokaitienė išskyrė labai estetišką „Vasara kvepiančią baltąją vakarienę“, surengtą per miesto šventę vidiniame bibliotekos kieme, taip pat – mažųjų ir vidutinių leidyklų asociacijos Knygų mugę bei kalėdinę kūrėjų mugę su edukacinėmis veiklomis.

Kretingiškiams labai patiko interaktyvus Pabėgimo kambarys su užduotimis laisvės kovų tema, – jame dalyvavo 100 šeimų bei įvairių grupių. Per 1,5 tūkst. lankytojų subūrė 4 temų – šokio, muzikos, filmų, mados – projektas „Para kultūroje“, kurio metu visą parą vyko šokiai, buvo žiūrimi ir kuriami filmai, socialinės reklamos, mokoma, kaip pasipuošti.

Itin didelio dėmesio sulaukė moterims skirtas kvapų ir poezijos projektas „Poezijos kvapų alchemija“, kurio metu moterys kūrė kvepalus pagal mėgstamiausio poeto eiles.

Suaugusiųjų neformaliojo švietimo projektas „Versli Kretinga“, kuriame paskaitas skaitė profesionalūs lektoriai – komunikacijų specialistai, ekonomistai, psichologai – buvo skirtas verslininkams – esantiems, pradedantiems ar besidomintiems, nuo ko pradėti.

Pernai pradėjo veikti skaitytojų klubas „Devintasis puslapis“, kuriam vadovauja bibliotekininkė Paulina Sutkutė: bendrai skaitydami ir aptardami knygas, kretingiškiai vieningai keliauja po skirtingų šalių literatūrą.

Diegia technologines naujoves

Pernai biblioteką pasiekė ir technologinės naujovės – iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos buvo gauti 3 paketai su inžinerine, programavimo ir kūrybine įranga. „Dėl to galime rengti robotikos užsiėmimus. Turime 3D spausdintuvą, fotojuostų negatyvų skaitytuvą bei grafinę plokštę, kai piešiant vaizdą galima koreguoti ekrane. Vaikai labai mėgsta virtualius akinius, kurie sukuria amerikietiškų kalnelių šėlsmo įspūdį, jais galima nukeliauti į kosmoso erdves ir pan. Ir visu tuo gali naudotis mūsų lankytojai“, – kalbėjo E. Kazlauskienė.

Ją papildė B. Karčauskienė, patikindama, kad Vaikų literatūros centre sieks įdiegti interaktyvias grindis: „Šiuolaikiniai vaikai imlūs ir judrūs, norime skatinti juos skaityti, kad per žaidimus mokytųsi sutelkti dėmesį.“

Jau dvejus metus bibliotekoje vyksta kaniterapija – skaitymai vaikams, turintiems dėmesio sutrikimų, jiems vadovauja profesionalus vedlys su apmokytu šunimi. Šią praktiką kretingiškiai įdiegė vieni pirmųjų šalyje.

Šiais metais Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus biblioteka bei jos filialai švęs 85-erių metų sukaktį. Ta proga bus surengta tarptautinė konferencija, į kurią pasidalinti patirtimi kretingiškės pasikvietė kolegas iš Suomijos ir Danijos.

Bibliotekoje – šiuolaikiška skaitykla, medijų centras, poilsio zona, jaunimo erdvės.

Sieks įkurti vasaros biblioteką

Entuziazmu trykštančios bibliotekininkės šiemet sakė sieksiančios lauke įkurdinti vasaros biblioteką, – jai numatė ir vietą želdynų teritorijoje, Kultūros centro link. „Tai būtų nedidelė vasaros estrada, kur vyktų skaitymai, dainuojamosios poezijos vakarai, vaikų stovyklos, edukaciniai užsiėmimai. Žadame nukeliauti ir į kretingiškių pamėgtas viešąsias erdves – prie I tvenkinio, kad ilsėdamiesi žmonės galėtų ir knygą paskaityti, ir dalyvauti poezijos vakaruose“, – teigė E. Kazlauskienė.

Paklaustos, kaip užtenka žmogiškųjų resursų įgyvendinti veiklas, kurios dažnai vyksta vakarais ir po darbo valandų, pašnekovės vieningai tvirtino: „Bibliotekininkais nedirba žmonės, svajojantys uždirbti milijonus. Jau prieš persikeliant į naująsias patalpas, žinojome, kad reiks susitelkti, kad laisvalaikio neturėsime. Kol kas tebedegame azartu pateisinti kretingiškių lūkesčius, o ir pačioms įdomu tai, ką darome. Nors tenka pačioms kėdes, stendus, kitą inventorių susitampyti.“

Kretingos miesto bibliotekoje dirba 27 darbuotojai. Pirmajame ir antrajame pastato aukštuose įrengta 156 vietų konferencijų salė, susitikimų erdvė, medijų centras ir poilsio zona, periodinė ir kraštotyros skaityklos, jaunimo ir vaikų erdvės, o trečiajame – jaukios tarnybinės patalpos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas