Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Molis atveria meniškas neįgaliųjų sielas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2006-10-31

Kretingoje yra vieta, kur suaugusieji su intelekto ir fizine negalia atskleidžia savo gebėjimus kurdami, piešdami, lipdydami. Tai - Dienos veiklos centras, kur jų sielos tarytum įgyja sparnus. Jau šeštus metus, nuo centro įsikūrimo pradžios, neįgaliuosius keramikos ir medžio apdirbimo įmantrybių moko skulptoriaus specialybę turintis socialinis pedagogas Arūnas Šulskis.

Užsiėmimų vadovas Arūnas Šulskis (kairėje) su nuolatiniu pagalbininku Ričardu aprodė pastarosiomis dienomis centro ugdytinių nulipdytus darbus.

Dienos veiklos centrą lankantys 32 neįgalieji savo antruosius namus, kur prabėga didžioji dalis jų dienos, išpuošė neįtikėtino subtilumo bei grožio pačių sukurtais keramikos dirbiniais. Per visą laukiamojo sieną iš 3 tūkstančių glazūruotų keraminių kubelių sudėliotas pano, vaizduojantis senąją Kretingą. Valgyklą ir kabinetus puošia pačių lipdytos vazos, kurių dviejų vienodų nerastum nė su žiburiu. Koridoriuose, pakelti ant medinių stovų, erdvę pagyvina dekoratyviniai medeliai, sukurti iš molio ir medžio.

Vakar Kretingos rajono savivaldybės laukiamajame buvo atidaryta Dienos veiklos centro ugdytinių keramikos darbų paroda.

Skulptūras neįgalieji per užsiėmimus lipdo pakaitomis: vienu metu į „kūrybos gelmes“, kurios suprantamos tik jiems vieniems bei vadovui, panyra 4-6 ugdytiniai. Vadovas A.Šulskis stengiasi pajausti kiekvieno nuotaiką, žino kiekvieno galimybes ir skiria individualų arba grupinį darbą.

Tomas (dešinėje) ir Vaidas susikaupę ties lipdomu vazonu. Tomas molį kočioja, pjausto ir jungia į spiralę susuktas detales tik viena sveika kairiąja ranka.
Įstaigos ugdytinį Ričardą pedagogas apibūdino kaip pastovų ir nuolatinį mokinį – jis keramikos užsiėmimus lanko kone kasdien ir kai ko jau pamoko ir kolegas. Jam talkinantis Arūnas, pasak pedagogo, pradėjęs lankyti Dienos veiklos centrą, nevaikščiojo. Dabar ir paeina vienas, ir valdydamas vieną ranką, puikiai lipdo virveles, ąseles bei kitas nesudėtingas detales, kurias į bendrą gaminį sujungia Ričardas. 21-erių Tomas ir 19-metis Vaidas per mūsų apsilankymą Dienos veiklos centre susikaupę dirbo individualiai – kočiojo molį, pjaustė detales ir lipdė jas prie būsimo vazono korpuso.

Kai dirba moterys, vadovo žodžiais, dirbtuvėse – daugiau čiauškėjimo ir emocijų. Vyrai gi lipdo labiau susikaupę, jeigu tarpusavyje neapsipyksta. „O šiaip jau meniškos sielos yra panašios, jas veda vidinis šauksmas“, - tvirtino A.Šulskis.

„Man, dirbusiam pedagoginį darbą mokykloje, iš pradžių buvo sunku persiorientuoti prie kitokios „publikos“: kai matai, jog žmogus - suaugęs, o bendrauti su juo turi kaip su vaiku. Kurdami šie žmonės patys nesiūlo idėjų, reikia jas pamėtėti pačiam ir sudominti juos. Būna, kad bedirbdami ir jie „atsiveria“: pradeda improvizuoti, siūlyti savo sugalvotas detales. Taip gimsta vis kitoks rankų darbas“, - neįgaliųjų kūrybos ypatumus apibūdino A.Šulskis.

Savo sukurtus darbus neįgalieji jau kelintus metus pristato miesto žmonėms bei svečiams per tradicinius Šv.Antano atlaidų „jomarkus“ ir Kretingos miesto šventes: dažniausiai jie pardavinėja vazonus gėlėms bei vazas. „Net ugdytinių tėvai ar giminės nenoriai patiki, kad tuos meniškus darbus sukūrė jie patys“.

Realizavę šią vasarą iš molio nulipdytus gaminius, A.Šulskis su ugdytiniais tikisi nusipirkti naują degimo krosnį.

Pasak A.Šulskio, kūryba ugdo žmogų, atskleidžia jo vidų: „Mano darbo su neįgalias žmonėmis principas – skatinti jų saviraišką, kad kuriant atsiskleistų individualybės. Būna, kad iš šitų nuoširdžių ir atvirų žmonių pasimokai „nerašytų“ gyvenimo dalykų“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas