Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Salantų parapijos klebonas Audrius Keršys seniūno kabinete susirinkusius gatvių seniūnaičius nuramino, kad parapijos namų (nuotr. dešinėje) nesiruošia nei parduoti, nei išnuomoti. O „Žemaitijos Gralio“ verslininkai galės teikti laidojimo paslaugas, jei patys gyventojai to pageidaus.

Plungės bendrovės „Žemaitijos Gralis“ tūkstančio eurų auka Salantų bažnyčiai ir juolab paties klebono Audriaus Keršio viešai paskleista žinia, kad nuo šiol žmonėms bėdos atveju laidojimo paslaugas teiks ši įmonė, mieste sukėlė tikrą audrą: kaip tai? Kodėl? Juk parapijos namai atstatyti iš gyventojų aukų, o ir laidojimo paslaugas sėkmingai teikia vietos verslininkai, tad kam reikia svetimų?

Prašys įsikišti ir vyskupą

Šurmulys sekmadienį kilo pačioje bažnyčioje, dar nesibaigus mišioms, o vėliau aktyvusis parapijietis Antanas Donėla, negailėdamas piktų žodžių, išsiliejo dar ir viešojoje erdvėje.

„Aš nenoriu nieko blogo nei tam „Žemaitijos Graliui“, nei klebonui. Nenoriu nieko kiršinti, tik reikia aiškumo ir elementarios kunigiškos teisybės“, – rėžė jis. Salantiškiai turį patys sau ir Lietuvai parodyti, jog yra ne avių banda. Esą vietiniai žmonės moka už parapijos namų išlaikymą, tad kokią teisę turi „nedorėlis klebonu vadinamas žmogus“ parapijos namus ir senas tradicijas atiduoti svetimo rajono „biznieriams“? „Nebemokėkim rinkliavos, nebemeskim sekmadieniais vadinamųjų aukų“, – agitavo jis.

Neigiamą salantiškių reakciją iššaukė baimė, kad „Žemaitijos Graliui“ klebonas parapijos ir vietos bendruomenės laidojimo namus arba parduos, arba išnuomos. Sunerimę gyventojai laišku su daugybe parašų, kurie ir šiuo metu renkami, ketina kreiptis į Telšių vyskupą Kęstutį Kėvalą.

„Esame kategoriškai prieš, kad už mūsų pinigus ir mūsų rankomis įrengti laidojimo namai būtų perduoti kito rajono verslininkams. Mums labai nepatinka, kad klebonas viską nusprendžia vienas arba „pasitaręs“ su vienu jam artimu parapijos tarybos nariu, o nuo kitų viskas slepiama. Labai prašome apginti mūsų interesus ir neleisti Plungės verslininkams „okupuoti“ mūsų darbu ir aukomis pastatytų laidojimo namų. Tokie dvasininkų poelgiai piktina, netenkame motyvacijos aukomis remti bažnyčios ir kitų jos pastatų remonto išlaidų“, – rašoma laiške. Žmonės teigė nesuprantantys, ir kodėl prireikė keisti laidojimo namų šildymo sistemą: anksčiau šildė malkomis, jų parūpino ir miesto seniūnija, šio kuro sukaupta buvo maždaug trejiems metams. Dabar malkos nežinia, kur, bet vis dingsta... Sumontuoti naują brangią elektrinę šildymo sistemą klebonas nusprendęs su niekuo nepasitaręs. Salės nuoma dėl to pabrango. Bet kantrybės taurę perpildė paskutinis A. Keršio sprendimas – parapijos laidojimo namų administravimą perduoti privačiai Plungės laidojimų paslaugų įmonei „Žemaitijos Gralis“.

Nei parduos, nei išnuomos

Salantų miesto seniūnas Kazys Galdikas, apie tvyrančią įtampą pasikalbėti pasikvietęs kleboną bei keletą miesto seniūnaičių, tarp kurių Stasė Preibienė, Antanas Rozgus, Romualdas Jonauskas, Alioyzas Pocius ir Antanas Valinskas, situaciją šmaikščiai pavadino „grabų karu“. „Vieni vieną pusę gina, kiti – kitą, noriu, kad vieną kartą išsiaiškintume ir nesibartume, kad Salantuose įsivyrautų taika ir ramybė“, – sakė jis.

Klebono A. Keršio žodžiais, blogiausia, kad teorijos „ant karštųjų“ kuriamos iš nuogirdų, neįsigilinus ir neįsitikinus. Parapijos namus esą nei parduoti kas ruošiasi, nei išnuomoti. Tik tiek, kad gyventojai galės pasirinkti, iš kurių verslininkų patogiau pirkti pačią laidojimo paslaugą. Tuo verslu Salantuose užsiima šiuo metu besiskirianti, užgyventus turtus besidalijanti šeima.

„Nebuvo aišku, ar po skyrybų jų verslas bankrutuos, ar ne. Be to, ši šeima ir anksčiau ne visas paslaugas galėjo žmonėms pasiūlyti pati, o pastaruoju metu ir vienose, ir kitose laidotuvėse pastebėjau, kad iš Skuodo ar kitur jau samdė net katafalką. Kadangi pagal kilometrus arčiausiai mums yra Plungė, todėl ir pasišnekėjau su tenykščiais verslininkais, kokios jų sąlygos būtų dirbti ir pas mus, Salantuose. Sužinojęs informaciją paskelbiau bažnyčioje“, – dėstė anksčiau Batakių, o dabar pusantrų metų Salantų bažnyčioje dirbantis klebonas.

Svarbiausias – klientų žodis

Anot A. Keršio, velionį laidojantys artimieji tegul pasirenka, į ką dėl paslaugų kreiptis, sveika konkurencija – tik į gera. Parai salės nuoma, kurią klebonui moka parapijiečiai, kainuoja 200 eurų, o su patalpa pavalgyti antrame aukšte – 270 eurų. Šie įkainiai, sakė, ir toliau nesikeis.

„Dabar jau ir aš kitaip šią situaciją supratau, bet kodėl bažnyčioje iškart nepaaiškinot?“ – klebono pasiteiravo seniūnaitis R. Jonauskas. A. Keršys teigė apie šeimos skyrybas ir galimus nesutarimus nenorėjęs prabilti viešai.

Toks klebono požiūris nustebino 15 metų laidojimo paslaugas Salantuose teikiančios Virginijos ir Adomo Kuzminskų įmonės savininkę. „Tai kas, kad mes skiriamės? Skyrybos vyksta visame pasaulyje, ir niekas dėl to neatsitinka. Mes skiriamės draugiškai, mūsų verslas, kaip buvo, taip ir tebėra stabilus, sklandus. Toks ir liks. Ir ne klebono reikalas, iš kur ką kada samdėme ar samdome, svarbiausia, kad žmonės paslauga yra patenkinti, susitikę pasako daug gerų žodžių, padėkoja“, – „Pajūrio naujienoms“ atviravo V. Kuzminskienė.

Bendrovės „Žemaitijos Gralis“ savininkas Vidas Valauskas patvirtino, kad Salantų bažnyčiai paaukojo tūkstantį eurų.

„Tai – normalu, mūsų įmonė remia daug bažnyčių“, – pridūrė. Anot jo, „Žemaitijos Gralis“ teikia laidojimo paslaugas „nuo–iki“. To paties siekia ir Salantuose, jeigu tik gyventojams bus reikalinga. Paklaustas apie kainas, teigė, kad, kaip ir visose tokio profilio įmonėse, priklauso nuo to, kiek prašoma prabangos. Daugiausiai kainuoja karstai ir drabužiai. Mažiausia suma galinti būti ir per 500 eurų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas