Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Palangos reabilitacijos ligoninės pacientas Tomas Steponavičius, patyręs kaklo slankstelio lūžį po nesėkmingo šuolio galva į vandenį, patarė viena: „Geriau būtų nešokinėti į vandenį.“

Palangos reabilitacijos ligoninėje kasmet gydoma apie 4 tūkst. pacientų, atvykstančių reabilitacijai iš įvairių šalies vietovių. Ligoninės Neurologijos skyriaus vedėjos vyriausiosios fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojos Eglės Šniuolytės pastebėjimu, pavasarį-vasarą padaugėja pacientų, traumas patyrusių keliuose, per eismo įvykius, arba neatsargiai nardant vandens telkiniuose.

„Avarijos važiuojant automobiliais, motociklais, dviračiais įvyksta ne tik dėl tam tikrų susiklosčiusių aplinkybių – vis dar sėdama už vairo išgėrus alkoholio, vis dar viršijamas saugus greitis“, – eismo įvykių priežastis įvardino medikė.

Dažnos – stuburo traumos. Tokias traumas gydyti sudėtinga, nukentėjusiajam įprastai sutrinka judėjimo funkcijos, pacientas negali pats apsitarnauti – jis tampa priklausomas nuo kitų.

Ne mažiau sudėtingos – ir traumos, kurių žmonės, ypač jaunuoliai, vyrai, patiria nardydami. Šuoliai į vandenį galva žemyn – pavojingiausias ir rizikingiausias laisvalaikio būdas paplūdimyje: maždaug dešimtadalis pacientų, patekusių į Lietuvos gydymo įstaigas dėl susižalojimų nardant, neišgyvena, apie 25 proc. lieka neįgalūs.

„Šalyje esame viena pagrindinių ligoninių, galinčių suteikti III lygio medicinos paslaugas ypač efektyviai ir kompetentingai. Čia sudarytos visos sąlygos ligoniui pagyti: kasmet įsigyjama pačios naujausios įrangos, dirba kompetentinga darbuotojų ir medikų komanda“, – paaiškino E. Šniuolytė, kurios pastebėjimu, gijimo sėkmė priklauso ne tik nuo medikų kompetencijos, bet ir nuo paciento motyvacijos. Palangos reabilitacijos ligoninėje reabilitacijos ir sveikatinimo paslaugoms skirta 300 vietų. Taikomi plataus spektro reabilitacijos metodai, naujausios reabilitacinio gydymo technologijos. Teikiamos III ir II reabilitacijos lygio paslaugos, pakartotinės bei ambulatorinės reabilitacijos paslaugos suaugusiesiems. Ligoninėje įkurti ir veikia Neurologinės reabilitacijos, Bendros reabilitacijos, Fizinės medicinos ir reabilitacijos, Profesinės reabilitacijos skyriai. Pacientams yra rengiami individualūs reabilitacijos planai, kurį sudaro kvalifikuotų specialistų komanda: pacientams pagelbėti pasirengę fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, kineziterapeutai, ergoterapeutai, logoterapeutai, psichologai ir kt. Visa tai padeda užtikrinti vieningą, etapais vykdomą, kokybišką pacientų reabilitaciją. Nuolat gerinama ir infrastruktūra pacientų reabilitacijai, ligoninės patalpos pritaikytos šiuolaikiškai inovatyviai reabilitacijai.

„Mūsų ligoninėje pacientui teikiamos visos terapinės procedūros, ir galimybę tam suteikia ir naujausia įranga, ir žinios. Idėjų semiamės bendraudami su užsienio kolegomis, mūsų medikai nuolat stažuojasi, rengiame daugybę mokymų, konferencijų“, – gydytoja E. Šniuolytė akcentavo, kad Palangos reabilitacijos ligoninė atitinka aukščiausius reabilitacinio gydymo standartus ir kad čia dirbama su sunkiausiais pacientais, kurių sveikata rūpinasi multidisciplininė komanda.

Neurologijos skyriaus vedėja vyriausioji fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Eglė Šniuolytė įsitikinusi, kad paciento motyvacija sveikti yra ne mažiau svarbi negu gydymas.

Bendravimas irgi gydo

Palangos reabilitacijos ligoninės Neurologijos skyriuje pacientams skirtos 108 vietos, o III lygio pacientai čia praleidžia 100 dienų, skirtų reabilitacijai.

Šios ligoninės pacientas 26-erių Tomas Steponavičius iš Kauno atvykęs pakartotinei reabilitacijai. Traumą vaikinas prieš trejus metus patyrė nerdamas galva, kaip pats sakė, į „prūdelį“.

„Nėriau, trenkiausi į dugną, lūžo penktasis kaklo slankstelis. Ne tik kad nežinojau, koks tai vandens telkinys, koks jo gylis, – nė nepagalvojau, kad taip gali nutikti. Buvau mėgėjas nardyti – nerdavau į 7–10 m gylį. Tiesa, yra buvę, kad „prisidauždavau“, bet kad taip nutiks – būčiau nepatikėjęs, – Tomas prisipažino, kad likimo nekeikia. – Kiekvienas gyvenime turime savo kelią.“

Optimizmo nestokojantis vaikinas prisiminė, kad po traumos nevaldė kūno dalių – šiek tiek pajudinti galėjęs tik akis ir galvą. Po operacinio gydymo, ne vienos reabilitacijos jis judina kūną, rankas, tik žino, kad, ko gero, niekada nebevaikščios.

„Palangos reabilitacijos ligoninėje mums, tokiems pacientams, niekuo nereikia rūpintis, išskyrus nuotaika“, – T. Steponavičius akcentavo aukštą reabilitacijos ir medicinos paslaugų kokybę šioje ligoninėje.

Tomo palatos kaimynas 37-erių Klaudijus Butkus iš Rietavo į Palangos reabilitacijos ligoninę pateko po operacinio gydymo ir sakė jau pradėjęs stiprėti – procedūrų daug, ir visa gaunama terapija tikrai padeda, kūnas tai jaučia.

Po kaklo slankstelio lūžio vyras negali vaikščioti, nejaučia kojų, ribotai judina rankas. „Nesėkmingai pasivažinėjau techniškai netvarkingu draugo motociklu, – Klaudijus, kaip ir Tomas, tvirtino nepykstąs ant gyvenimo. – Man labai svarbu Tomo nuotaika, palaikymas, jo optimizmas.“

Gerus pacientų santykius, bendravimą gydytoja E. Šniuolytė įvardino ne tik kaip moralinę-psichologinę pagalbą: „Dalinimasis tarp pacientų patirtimi, žiniomis, praktiniais patarimais taip pat turi įtakos gyvenimo kokybei.“

Rietaviškis Klaudijus Butkus, per motociklo avariją patyręs kaklo traumą, jau pajautė teigiamą Palangos reabilitacijos ligoninėje skiriamos terapijos poveikį.

Pacientams gydyti – moderniosios technologijos

Siekiant geresnių gydymo rezultatų, Palangos reabilitacijos ligoninė nuolat pasitelkia aukštąsias technologijas ir šiais metais įsigijo naujausią eisenos treniruoklio „Kinisiforo“ versiją. Šis treniruoklis pasitelkiamas sutrikusios eisenos bei pusiausvyros treniruotėms.

Treniruoklis sėkmingai naudojamas pacientų, patyrusių insultą, cerebrinį paralyžių ir smegenų ar stuburo traumas, reabilitacijai. „Šis įrenginys leidžia sumažinti neurologinį deficitą ir judėjimo sutrikimus, o tai ilgainiui gali pagerinti net ir sunkią negalią turinčių pacientų gyvenimo kokybę“, – teigė gydytoja E. Šniuolytė ir paaiškino, kad teorinis tokio poveikio pagrindas yra neuroplastika – prigimtinio smegenų sugebėjimo keistis ir adaptuotis, reaguojant į aplinkos poveikį, stimuliavimas.

„Kinisiforo“ pranašumas – kad vienu metu galima mankštinti viršutines ir apatines galūnes, taip pat liemenį vienalaikiu aktyviuoju ir pasyviuoju režimu stovint arba sėdint.

Profesinė reabilitacija – reikšminga pagalba

Tai, kad Palangos reabilitacijos ligoninėje teikiamos visos kompleksinės reabilitacijos paslaugos, pacientams leidžia gyventi visavertį gyvenimą. Be to, kad su pacientu dirba, jį konsultuoja ir gydo profesionali specialistų komanda, kad čia taikoma ir sėkminga užsienio šalių medicinos praktika, didelis dėmesys skiriamas profesinei reabilitacijai, ir šioje srityje Palangos reabilitacijos ligoninė, galima sakyti, yra pirmtakė šalyje: įgyti naujų gebėjimų pacientams ligoninėje padedama įgyti nuo 1993-iųjų. Profesinis mokymas pradėtas nuo siuvimo, lietuviškų baldų pynėjų, kompiuterinio raštingumo mokymo. Profesiniams užsiėmimams įrengtos specialiai tam pritaikytos patalpos.

Profesinė reabilitacija neįgaliam asmeniui suteikia ne vien profesinių žinių ir įgūdžių – neįgalus žmogus gauna ir tiek pat svarbią psichosocialinę pagalbą, dalyvavimas programoje padeda sugrįžti į aktyvią profesinę veiklą.

Palangos reabilitacijos ligoninės kineziterapeutų komanda

Palangos reabilitacijos ligoninėje vykdant Europos Sąjungos remiamą projektą buvo įkurtas Socialinės ir profesinės reabilitacijos departamentas, parengta kiekvieno mokymo modulio metodinė medžiaga, adaptuota darbingo amžiaus asmenims su negalios poreikiu, parengti profesionalūs dėstytojai. Ligoninėje prieš gerą dešimtmetį pradėta neįgaliųjų profesinės reabilitacijos infrastruktūros plėtra: buvo išplėsta profesinio mokymo bazė, rekonstruotos esamos patalpos, įsigyti baldai, įranga ir kompiuterinė technika.

„Visapusiškai padėdami pacientui, ligoninės specialistai parengia jį naujiems iššūkiams ir paskatina, padrąsina imtis naujos veiklos“, – neabejojo gydytoja E. Šniuolytė.

Profesinės reabilitacijos komandą sudaro psichologas, socialinis darbuotojas, gydytojas reabilitologas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, profesijos mokytojas, esant reikalui – ir kiti specialistai, kurių tikslas – žmogų su negalia išmokyti profesijos, galbūt – net imtis savo verslo. Profesinė reabilitacija Palangos reabilitacijos ligoninėje leidžia išmokti smulkaus verslo administratoriaus, biuro administratoriaus, apskaitininko, individualių drabužių siuvėjo-sukirpėjo, juvelyro, kirpėjo, manikiūrininko, avalynės taisytojo profesijų, medžio dizaino pagrindų ir kt. Profesinė reabilitacija skiriama pagal tam tikrą tvarką.

Suaktyvėjus erkėms, padaugėja ir pacientų

Palangos reabilitacijos ligoninėje gydomi ir pacientai, nukentėję nuo erkių įkandimo, – susirgusiems erkiniu encefalitu taikoma 24 dienų reabilitacija.

Šių pacientų ligoninėje padaugėja pagal sezoną. „Pavasarį-vasarą, suaktyvėjus erkėms, daugėja jų platinamų ligų, vadinasi, daugėja ir pacientų, – konstatavo E. Šniuolytė, pasidžiaugusi, kad reabilitacinis gydymas duoda apčiuopiamų rezultatų.

Viena profilaktikos priemonių nuo erkinio encefalito – skiepai, o erkė įsisiurbti gali nebūtinai miške. Vadinasi, atsargumo priemonių reikėtų imtis vienodai atsakingai tiek vaikštant parkuose, tiek išsirengus grybauti ar uogauti į mišką.

Erkinio encefalito sukelti negalavimai – pusiausvyros sutrikimai, raumenų silpnumas, padidėjusi nervinė įtampa, susilpnėjusi rega ir kt. Teigiamų sveikimo rezultatų pasiekiama pritaikius tinkamą reabilitaciją.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas