Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Per 20 metų ūkininkaujantis Stasys Sandaras džiaugėsi, kad vairuotojai tampa tolerantiškesni.

Kretingos rajono ūkininkai turi pasirūpinti ne tik derliumi, bet ir transporto priemonių technine būkle. Viešajame eisme dalyvaujančiai ūkio technikai yra keliami ir priešgaisrinės saugos reikalavimai, ir akcentuojamas Kelių eismo taisyklių (KET) laikymasis. Taip siekiama išvengti skaudžių nelaimių, kurių jau pasitaikė ir šiemet.

Situacija gerėja

Per 20 metų ūkininkaujantis Stasys Sandaras šiemet į laukus pjauti javų išvažiavo anksti – liepos 14 d. „Kol kas viskas klostosi neblogai“, – situaciją dėl derliaus apibūdino jis.

Penkis traktorius ir du kombainus turintis vyras tikino, kad kelyje situacija gerėja ir nedideliu, 30 km/val., važiuojančius traktorius vairuotojai draugiškai aplenkia ir jų „neužpypina“: „Vairuotojai darosi tolerantiškesni. Mes taip pat stengiamės esant galimybei pasitraukti į šoną arba sustoti šaligatvyje, taip praleidžiant kitus vairuotojus.“

Praėjusiais metais ūkininkas turėjo ir vieną nedidelį eismo įvykį. „Išvažiuodamas iš šalutinio kelio šiek tiek iškišau traktoriaus priekinę dalį ir moteris atsitrenkė į padangą. Žinoma, buvo įmanoma ir apvažiuoti mane, nežinau, kodėl taip nepadarė“, – prisiminė S. Sandaras.

Norėdamas išvengti nelaimių, vyras stengiasi laikytis Kelių eismo taisyklių: „Kai važiuojame pagrindiniu keliu, pjovimo aparatas yra vežamas ant vežimėlio, o lauko keliukais, žvyrkeliais ir tais atvejais, kai užgriebis neviršija 6 metrų ilgio, yra leidžiama važiuoti keliu.“

Ūkininkas tikino, kad rūpinasi ir savo vežamu kroviniu: „Užsandariname, juk nenorime savo derliaus veždami ant kelio barstyti. Auginti ir išberti kažkur yra gaila. Turime ir naujų, ir senesnių priekabų, bet visos jos – techniškai tvarkingos.“

Iš gyventojų nemažai skundų sulaukiama ir dėl sugadintos, apterštos kelio dangos. Ūkininkas teigė, kad prieš važiuodamas į gatvę stengiasi nuvalyti transporto priemonės ratus. „Ypač, kai lyja, labai svarbu nuvalyti padangas. Taigi ir žmona į kiemą nešvariomis padangomis neleis įvažiuoti“, – juokavo S. Sandaras.

S. Sandaras aprodė ir kombainuose bei traktoriuose esančius gesintuvus ir kitas gaisro atveju reikalingas saugumo priemones. „Kaimynui yra nutikusi nelaimė, kuomet abu savo gesintuvus teko panaudoti, – prisiminė jis, pridurdamas, kad naujoje žemės ūkio technikoje gaisras daugiausiai kyla dėl elektros gedimų, trumpų jungimų. – Lengvojoje mašinoje tiek daug elektroninės įrangos, kiek kombaine, nėra.“

Degė kombainas

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistas Alfonsas Vaišnoras atkreipė dėmesį, kad ūkininkai turi laikytis tam tikrų priešgaisrinių reikalavimų: „Kombainai pradeda kulti, todėl svarbu, kad juose būtų gesintuvai. Ugniagesiai gelbėtojai atlieka patikrinimus laukuose, nes būna taip, kad, vežant atlikti techninę patikrą, įsideda iš kitos transporto priemonės, bet vėliau gesintuvą išima.“

Vien tik per praėjusį savaitgalį šalies laukuose užsidegė 4 kombainai ir 2 ritinių presai. Kiekvienais metais ugnis sunaikina arba sugadina vidutiniškai apie 60 žemės ūkio technikos vienetų. Ne vienas toks gaisras išplito ir į javų laukus. Saugumo priemonių būtinybę įrodo ir liepos 24 d. Darbėnų seniūnijoje įvykęs gaisras, kuomet užsidegė kombainas. Nuo įkaitusio kombaino guolio užsiliepsnojo javų likučiai. „Ūkininkai ugnį prigesino gesintuvais, o ugniagesiai turėjo pabaigti aušinti įkaitusias konstrukcijas“, – apie pasiteisinusias saugumo priemones kalbėjo Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausioji specialistė Sandra Vasiliauskaitė.

Kombaine kilęs gaisras išplito ir toliau – išdegė dar apie 1 ha ražienų. „Užtenka mažiausios kibirkšties, ir gaisras išplinta labai greitai“, – konstatavo S. Vasiliauskaitė, pridūrusi, kad, be gesintuvų, nedegaus audeklo, kastuvo, ūkininkai dar turėtų pasirūpinti, kad variklis nebūtų apibėgęs tepalais, kombainą ir kitą ūkio techniką valyti nuo javų likučių ir kitų degių medžiagų.

Kitos dažnos gaisrų priežastys – tai elektros instaliacijos, variklių skyrių gedimai, įkaitę kombainų guoliai.

Susirūpinimą ugniagesiams gelbėtojams kelia ir tai, kad ūkininkai nėra linkę laikytis priešgaisrinių reikalavimų. „Atliekame prevencines priemones, per kurias gauti rezultatai neramina. Ne visi ūkininkai turi gesintuvus ir kitas būtinas priemones“, – įvardijo S. Vasiliauskaitė.

Per ketvirtadienį atliktą reidą rajone buvo patikrinti 8 traktorių ir 3 krovininių automobilių vairuotojai, 7 iš jų neturėjo gesintuvų. „Kai kurie per prevencines priemones patikrinti ūkininkai turėjo gesintuvus, tačiau nebuvo jiems atlikę reikiamos patikros“, – atkreipė dėmesį specialistė.

Kretingos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba tvirtino ir toliau tikrinsianti ūkininkų transporto priemones. „Gaisrai yra didžiausias nuostolis, nes ūkininkas praranda laiką, techniką, nukenčia finansiškai“, – teigė S. Vasiliauskaitė.

Per rengiamus reidus ugniagesiai vairuotojams priminė apie saugos priemonių būtinybę, pateikė reikiamą informacija. Taip pat įspėjo reikalavimų neatitinkančių transporto priemonių savininkus.

Kombainuose turi būti gesintuvai, nedegus audeklas, kuriuos būtų galima panaudoti gaisro atveju.

Nepraleidžia susidariusių „kolonų“

Kaip ir kitos transporto priemonės, ūkininkų naudojama technika, pirmiausia, anot specialistų, turi būti techniškai tvarkinga. „Transporto priemonės, dalyvaujančios eisme, turi turėti ir techninį pasą, ir draudimą“, – įvardino A. Vaišnoras.

Jeigu su nešvariomis padangomis išvažiavus į gatvę ar pabirus kroviniui ją apteršė, ūkininkai privalo sutvarkyti tą vietą. „Jeigu, pavyzdžiui, ardami ūkininkai užnešė žemių ant asfalto, jie turi tai sutvarkyti. Rajono ūkininkai šias taisykles žino, – tvirtino A. Vaišnoras. – Tvarka yra nustatyta, ja ir vadovaujamės, jeigu transporto priemonė neatitinka reikalavimų, tada savininkas turi ją pataisyti.“ Krovinys taip pat privalo būti saugiai įtvirtintas ir nebyrėti.

Policijos pareigūnai šiems eismo dalyviams skiria nemažai dėmesio. „Lengviesiems automobiliams nustatytas leistinas greitis, sunkiasvorėms transporto priemonėms reiškia kiek kitą – didelę riziką“, – teigė Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Kačinas.

Pareigūnai rekomenduoja žemės ūkio technikos vairuotojas pasirinkti laiką, kuomet eismas keliuose būna mažiau intensyvus. „Vairuotojai turi suvokti, kad jų transporto priemonių gabaritai yra dideli ir į tai atsižvelgti tiek pervažiuojant iš lauko į lauką, tiek važiuojant pagrindiniais rajono keliais“, – sakė R. Kačinas.

KET yra apibrėžta, kad didelių gabaritų transporto priemonių vairuotojai, pastebėję, kad už jų susidarė ilga automobilių eilė, turi sustoti dešinėje kelio pusėje ir praleisti kitus eismo dalyvius. „Šią taisyklę užmiršta labai daug žemės ūkio techniką vairuojančių žmonių ir tik vos keli jos laikosi“, – situaciją apibūdino R. Kačinas.

---

Kombainuose turi būti du 4 kg gesintuvai. Traktoriuose – vienas 4 kg arba du po 2 kg. Krovininiuose automobiliuose iki 3,5 t – vienas 2 kg gesintuvas. Krovininiuose automobiliuose per 3,5 t – vienas 4 kg gesintuvas. Visose transporto priemonėse taip pat turi būti nedegus audeklas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas