Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atnaujina nudėvėtą Palangos parko bei rūmų rūbą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2010-05-25

Į enciklopediją tarp tūkstančio įspūdingiausių parkų pasaulyje yra įrašytas ir vienintelis iš Baltijos šalių - tai Palangos botanikos parkas. Prieš šimtmetį sukurtas parkas išvien su grafų Tiškevičių rūmais sudaro vientisą kraštovaizdžio architektūros ansamblį, kurio renovacijai lėšų skyrė Europos Sąjunga. Jau skirta: parkui – 4,5 mln., rūmams – 2,9 mln. Lt.

Palangos botanikos parke bei rūmuose nuveiktus darbus pristatė: (iš kairės) Antanas Sebeckas, Audronė Lainiauskaitė, Vytautas Stalmokas ir Romualdas Budrys.

Apie tai, kokie darbai jau atlikti ir ką dar numatyta atlikti šiemet, buvo kalbama Palangos gintaro muziejuje surengtoje konferencijoje. Joje dalyvavo Palangos miesto meras Vytautas Stalmokas, Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys bei istorikas Saulius Striuogaitis, Palangos botanikos parko direktorius Antanas Sebeckas, projekto autorė Audronė Lainiauskaitė, rangovai ir kt.

„Norėtume Palangoje įprasminti grafų Tiškevičių vardą. Mūsų mieste yra daugybė aikščių bei skverų, bet - nė vieno, kuris primintų apie kurorto įkūrėjus. Savivaldybė ragino palangiškius pareikšti iniciatyvą, ir dauguma jų pasiūlė dabartiniam Botanikos parkui suteikti grafų Tiškevičių vardą“, - kalbėjo V.Stalmokas.

Grafų Tiškevičių parką bei jame vykdomus darbus administruoja kurorto Savivaldybė, o rūmai, kuriuose veikia Gintaro muziejus, priklauso Lietuvos dailės muziejui.

V.Stalmoko žodžiais, nors jų pateikto renovacijos projekto vertė - 25 mln. Lt, tačiau pernai buvo gauta vos 4,5 mln. Lt. Atlikti darbus keliskart mažesnėmis kainomis jiems leido ekonominė krizė. Dar rugsėjį pradėti darbai žiemą buvo nutraukti, juos tikimasi užbaigti ligi šio sezono pabaigos. Šiemet bus keičiami laistymo sistemos vamzdynai, atnaujinti pėsčiųjų takai, laiptai į Birutės kalną bei apšvietimas, vyks mažojo parterio, fontano tyrinėjimas ir restauravimas.

„Prieš dvejus metus Palangos parkas atšventė savo 100-metį. Parkas, kaip ir rūbas, taip pat dėvisi ir sensta. Iškyla kiti poreikiai, nes parką pradėta intensyviau naudoti kultūrinėms reikmėms. Todėl ir buvo sugalvota rengti projektą ir kreiptis pagalbos į europinius fondus“, - kalbėjo A.Sebeckas.

Ligi Antrojo pasaulinio karo Palangos botanikos parkas, buvęs privatus, pokariu tapo viešas. Atnaujinimo darbai buvo pradėti po karo - tokį vaizdą, koks matomas dabar, parkas įgavo apie 1980 m. 1994 m., prijungus pajūrio ruožą, parko teritorija buvo praplėsta. Dabar jis užima 101,3 ha ploto.

Istorikas S.Striuogaitis apžvelgė rūmų istoriją: rūmų „aukso amžius“, anot jo, truko ligi 1915 m. Rūmai stipriai nukentėjo per I pasaulinį karą, kada juos iš jūros apšaudė vokiečių kariai. Per Antrąjį pasaulinį karą rūmai buvo dar stipriau nuniokoti.

„Išlikęs dokumentas, liudijantis, kad pokariu rūmų stogo danga - susidėvėjusi, per jį į vidų bėga vanduo. Pastogės lentos plėšiamos ir naudojamos kurui. Kanalizacijos šuliniai užversti šiukšlėmis. Rūsiuose sargas laiko kiaules“, - tokią rūmų situaciją 1950 m., pasiremdamas citatomis, piešė istorikas.

1963 m. rūmuose Dailės muziejus atidarė savo padalinį – Gintaro muziejų. Anot S.Striuogaičo, prieš trejus metus buvo aptikti autentiški rūmų architekto Fr. Švechteno brėžiniai, pagal kuriuos bus atkuriamas rūmų vidus ir išorė.

Projekto autorė A. Lainiauskaitė, pristatydama filmą apie nuveiktus ir dar būsimus restauravimo darbus, pakvietė konferencijos dalyvius „pasivaikščioti po parką, užsukti į rūmus“, kur švytėjo atnaujinti tilteliai, autentiškas parterio fontano rėmas, terasos vazos su atkurtomis antikinėmis scenomis, langai bei langinės, restauruotų durų vyriai bei rankenos, balkonų grotos.

Ateityje rūmų dar laukia sudėtingesni darbai: stogo konstrukcijų ir pamatų restauravimas. Bus pertvarkytos ir rūmų erdvės. Į rūmų rūsį, anot R.Budrio, numatoma iškelti tualetus, rūbines, ten įkurdinti edukacinę salę. Pirmame rūmų aukšte bus suprojektuota dvarų kultūrą atspindinti ekspozicija, o gintaro ekspozicija iškeldinta į antrąjį aukštą.

Gintaro muziejuje, kurio ekspozicija iš fondų gerokai prasiplės, bus sumontuotos modernios apšildomos bei apšviečiamos vitrinos, nes gintarui reikalingas ypatingas mikroklimatas.

*Palangos botanikos parkas ir grafų Tiškevičių rūmai sudaro vientisą istorinį objektą. Parką XIX a. pabaigoje suprojektavo pasaulinio lygio kraštovaizdžio architektas Eduardas Andrė, rūmus – garsus vokiečių architektas Francas Švechtenas.

*Palangos botanikos parke bei grafų Tiškevičių rūmuose už ES 2007 – 2013 m. struktūrinės paramos lėšas įgyvendinami du reikšmingi projektai: Palangos miesto savivaldybė vykdo projektą „Palangos botanikos parko istorinės dalies restauravimas ir pritaikymas viešoms reikmėms“, o Lietuvos dailės muziejus – “Palangos gintaro muziejaus reprezentacinių rūmų restauravimas ir jų pritaikymas šiuolaikiniams kultūrinio turizmo poreikiams“.

*Kretingos dvaro paminkliniams pastatams – Tiškevičių rūmams, vandens malūnui ir ratinei - renovuoti ir pritaikyti turizmui iš ES programos skirta 5 mln. Lt.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas