Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ar Kretingoje gyventi gera

  • Statistika
  • 2024-02-23

Lietuvos finansų ministerija paskelbė Gyvenimo kokybės indeksą, kuris iliustruoja, kuriose šalies savivaldybėse situacija buvo geriausia – pateikiamas savivaldybių gyvenimo kokybės indeksas (GKI) papildytas 2022 m. duomenimis.

Savivaldybių Gyvenimo kokybės indeksas (GKI) buvo sudarytas turint tikslą įvertinti skirtumus tarp Lietuvos savivaldybių 2013–2020 metais.

Gyvenimo kokybės rodikliais galima statistiškai įvertinti ir parodyti įvairius vienas kitą papildančius gyvenimo kokybės aspektus, taip papildant bendro vidaus produkto rodiklį, kuris tradiciškai naudojamas kaip šalies ekonominio ir socialinio vystymosi matas. Gyvenimo kokybės rodiklius ES valstybių narių lygiu vertina Eurostat. Didžioji dauguma Eurostat pateikiamų Gyvenimo kokybės rodiklių nėra renkami savivaldybių lygiu, todėl į savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI) buvo įtraukti panašūs rodikliai, kurie buvo sugrupuoti į 6 rinkinius. Iš esmės Eurostat gyvenimo kokybės tyrimuose, siekiant įvertinti pasitenkinimą gyvenimo kokybe, yra atliekamos didelės apimties reprezentatyvios apklausos, kurios nėra atliekamos šiame savivaldybių GKI vertinime, tačiau pasitelkiami savivaldybių lygiu renkami rodikliai, kurie bent iš dalies galėtų lemti pasitenkinimą gyvenimo kokybe.

Savivaldybių GKI pagrindu pasirinktas gyvenimo kokybės modelis ir indeksas, kuris buvo taikytas atliekant ES struktūrinės paramos poveikio vertinimą gyvenimo kokybei, socialinės atskirties ir skurdo mažinimui Lietuvoje. Gyvenimo kokybė šiame modelyje buvo siejama su galimybėmis užsitikrinti pakankamą materialinės gerovės lygį, kurį apibrėžia su darbu ir užimtumu siejamos pajamos ir apsirūpinimas būstu. Gerėjančią gyvenimo kokybę signalizuoja pasitenkinimas savo sveikatos būkle, išaugęs švietimo ir socialinių paslaugų prieinamumas, intensyvėjantis dalyvavimas kultūriniame gyvenime, taip pat palanki gyvenamoji aplinka – mažėjantis aplinkos užterštumas ir išaugęs viešojo saugumo lygis. Šis savivaldybių GKI buvo sudarytas atlikus gyvenimo kokybės matavimui skirtos mokslinės ir empirinės literatūros, taip pat tarptautinių organizacijų skaičiuojamų gyvenimo kokybės indeksų apžvalgą.

Savivaldybių gyvenimo kokybės indekso skaičiavimo metodika ir savivaldybių suskirstymas į klasterius buvo parengti vykdant ES paramos projektą, kurio tikslas išanalizuoti Lietuvos savivaldybių finansinės struktūros ilgalaikį tvarumą, siekiant skatinti efektyvų vietos viešųjų paslaugų teikimą, taikant Europos gerąja praktika pagrįstas standartinių išlaidų poreikio ir fiskalinio pajėgumo vertinimo priemones.

GKI buvo sudarytas 2016 m. atliekant ES struktūrinės paramos poveikio Lietuvos miestams ir miesteliams vertinimą, 2018 m. GKI buvo peržiūrėtas ir atnaujintas atliekant Europos Sąjungos investicijų į regionų plėtrą ir jų poveikio gyvenimo kokybės pokyčiams vertinimą, kurio pagrindu GKI skaičiavimas buvo peržiūrėtas ir atnaujintas 2020 m. 2022 metais GKI skaičiavimo metodika dar kartą buvo peržiūrėta, papildyta naujais aktualiais rodikliais ir parengta atnaujinta GKI ataskaita už 2013–2020 metus. 2023 metais GKI buvo papildytas 2021 metų duomenimis, turint tikslą išanalizuoti savivaldybių palyginamuosius rodiklius ir duomenis.

Šių metų GKI sudarytas iš 40 rodiklių 6 srityse: materialinių gyvenimo sąlygų; gyventojų verslumo ir verslo konkurencingumo; sveikatos paslaugų; švietimo paslaugų; demografijos, pilietinio ir visuomeninio aktyvumo; viešosios infrastruktūros, gyvenamosios aplinkos kokybės ir saugumo. Naudojantis GKI, galima pamatyti kiekvienos savivaldybės bendrą, atskirų sričių ir rodiklių įvertinimą, savivaldybes palyginti tarpusavyje ar stebėti pokyčius 2013–2022 m. Pagal GKI Kretingos rajono savivaldybė su 0,56 balo (kai bendras yra 0,58) tarp 60 šalies savivaldybių bendrame reitinge užima 25-ą vietą. Atskirai pagal sritis mūsų rajono savivaldybė atrodo taip: pagal materialines gyvenimo sąlygas – 31 vieta; pagal gyventojų verslumą ir verslo konkurencingumą – 29 v., pagal sveikatos paslaugas – 21 v., pagal švietimo paslaugas – 22 v., pagal demografiją, pilietinį ir visuomeninį aktyvumą – irgi 22 v., pagal viešąją infrastruktūrą, gyvenamosios aplinkos kokybę ir saugumą – 23 v.

Bendrame reitinge I v. pagal visus parametrus užima Vilniaus miesto savivaldybė, II v. – Kauno miestas, III v. – Klaipėdos miestas, IV v. – Kauno rajono savivaldybė, V v. – Birštono miesto savivaldybė.

Tarp kaimiškųjų savivaldybių pagal GKI Kretingos rajonas užima VI v. ir pagal įvertintus parametrus mūsų rajonas užima tokias vietas: pagal materialines gyvenimo sąlygas – 13 vieta; pagal gyventojų verslumą ir verslo konkurencingumą – 11 v., pagal sveikatos paslaugas – 6 v., pagal švietimo paslaugas – 11 v., pagal demografiją, pilietinį ir visuomeninį aktyvumą – 7 v., pagal viešąją infrastruktūrą, gyvenamosios aplinkos kokybę ir saugumą – 13 v.

Tarp kaimiškųjų savivaldybių I v. užėmė Kėdainių rajono, II v. – Plungės, III v. – Rietavo, IV v. – Jonavos, V v. – Panevėžio rajono savivaldybės.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas