Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Įpiltiškių mėlynių verslas – pačiame įkarštyje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2010-07-16
Pas senelius Įpiltyje viešinti Aušra Urniežytė iš mėlynių per vasarą sakė uždirbanti pusę tūkstančio litų.

Vos tik Senosios Įpilties miškuose pradeda sirpti mėlynės, jomis pakvimpa ne tik kone kiekvienoje kaimo sodyboje, bet ir Kretingos bei Palangos turguose. Šiomis dienomis kaime mėlyniauja visi, kas gali ir netingi, o jaunimui tai – trumpalaikis, tačiau pelningas verslas.

Uogauja visa mokykla

Vidurdienį Senosios Įpilties centre sutikta 15-metė Lina Viršilaitė sakė, jog ji jau sugrįžusi iš Palangos turgaus: autobusu išvažiavusi 8 val. ryto, mėlynes pardavė per gerą valandą. Poilsiautojai moka po 8 litus už litrą mėlynių.

Uogų ji prisirinko išvakarėse kartu su mama Edita ir savo 8 – mete sesute Aida: trise prisiuogavusios 20 litrų.

„Šiemet uogauju jau porą savaičių: į mišką išeinu 10 val. ryto ir sugrįžtu penktą vakare. Visą dieną sugaištu, pasiimu pietų, atsigerti. Miške nėra taip karšta kaip gatvėje, bet labai puola uodai. Kasdien prirenku po 6 - 7 litrus“, - pasakojo Lina.

Ji sakė į mėlynes, kaip ir kiti kaimo vaikai, einanti nuo mažens. Anot jos, uogos– viso kaimo vaikų vasaros „biznis“: mėlynes renka visa mokykla, apie 40 – 50 vaikų. Uogauti neina tik keletas, tie, kurie, jos manymu, yra tinginiai ir iš asocialių šeimų.

„Iš uogų vasaromis susitaupau po 300 – 400 Lt. Iš tų pinigų nusiperku visko, ko man reikia mokyklai“, - sakė penkiolikmetė.

Pinigus išleidžia pačios

Vienuolikmetė įpiltiškė Diana Stonkutė bei vasarą pas senelius viešinti jos 16 – metė pusseserė Aušra Urniežytė iš Kretingsodžio, sugrįžusios iš uogų, skubėjo į tvenkinį kuo greičiau atsivėsinti. Tačiau paprašytos sutiko sugrįžti į namus ir papasakoti apie savo „verslą“.

„Į uogas ėjo mūsų mamos ir močiutė Juzefa. Jos mums parodė savo vietas. Ir taip visame kaime. Nuo uogautojų mirga marga miškas“, - kalbėjo A. Urniežytė. - Kiekvienam sekasi skirtingai: vienas renka viena ranka, kitas – abiem, o treti – su šukomis.“

Aušra sakė renkanti abiem rankomis – braukianti uogas nuo šakų su visais lapais, o po to šiukšles išrenkanti. Bandė su specialiomis šukomis, bet nepasiteisino - nuo jų tyžta uogos.

Šią vasarą giminaitės uogauja jau tris savaites, uogų dar yra, bet joms jau gana – nusibodo maitinti uodus, juokavo abi. Uogas jos taip pat vežančios parduoti į turgų: senelis Antanas Rubinas nuveža į Kretingą. „Žmonės labai klausinėja, jiems įdomu, iš kur uogos. Sakome – iš Vidgirių miško, prie Įpilties“, - sakė merginos. Uogas jos parduoda po 7 – 8 Lt.

Diana šiemet mažiau ėjo į uogas, - ji užsidirbo apie 300 Lt, o Aušra – apie 500 Lt. „Mėlynių verslas, neblogas,nors ir sunku, bet pinigų juk niekas niekur veltui neduoda“, - tvirtino vyresnioji uogautoja.

Pusseserės sakė, kad tėvai joms leidžia pasilikti uždirbtus pinigus. Mėlynių uogienėms prirenka jų mamos. „Nebūtų įdomu rinkti, jei tėvai lieptų atiduoti pinigus už parduotas uogas. Nuvažiuoju į miestą ir pati nusiperku, ko noriu, pavyzdžiui, puošmenų, kosmetikos“, - atviravo vienuolik-metė.

Galima uždirbti minimalią algą

Kibiru uogų nešini autobusų stotelės link skubėjo kretingiškė Irena Kiesuvienė ir ją išlydintis brolis Edmundas Viršilas.

Irena Kiesuvienė ir jos brolis Edmundas Viršilas įsitikinę, jog iš miško uogų per vasarą galima laisvai išgyventi.

„Vakar priuogavome, o šiandien vežu parduoti į Kretingą. Pavakary turgelyje žmonės bematant išpirks“, - įsitikinusi moteris.

I.Kiesuvienė sakė dirbanti darželyje, tačiau atostogas leidžianti savo tėviškėje. Šimtametė Viršilų sodyba Įpiltyje buvo pastatyta dar jos senelių. Ji čia gimusi ir augusi, žino visus uogienojus.

Prisirpus mėlynėms, jos brolis iš miško nebeišlenda: išeina anksti rytą, sugrįžta tik vakare. „Iš mėlynių galima gerai uždirbti: jeigu netingėsi, minimumą tik-rai užsidirbsi“, - tvirtino vyras.

Anot įpiltiškių, prieš kelerius metus po kaimą važinėdavo uogų supirkėjai: žmonės žinojo laiką, ir šie uogas paimdavo sutartu laiku nuo parduotuvės.

Išsyk surinktas uogas kaime žmonės parduoda po 5 Lt. Mėlynių kainos panašios jau kelerius metus, jos nenukrito nė per krizę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas