Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Baltijos jūrą pasieks švarus Pastauninko vanduo

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2010-07-16

Parke šalia Pastauninko upelio tvenkinių burzgiantys ekskavatoriai gyventojams sukėlė minčių, kad vaizdingoje miesto vietoje išdygs dar viena parduotuvė ar prabangus neteisėtas namas. Tačiau ekskavatoriai čia rengia dumblo sėsdintuvus: netrukus čia prasidės tvenkinių valymo darbai, finansuojami Europos Sąjungos fondų.

Kretingos rajono savivaldybės konkursą Pastauninko upelio tvenkiniams valyti laimėjusios bendrovės „Hidrum“ specialistai šiuo metu aplink tvenkinius šalina nereikalingus krūmus ir medžius, kasa du dumblo sėsdintuvus, įrenginėja perteklinio vandens nuleidimo šulinius. Įvykdę šias užduotis, darbininkai pradės valyti tvenkinius. Valymo darbai turėtų trukti apie du mėnesius.

Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Raimondas Jocius pasakojo, kad dumblinas vanduo bus pilamas į dumblo sėdintuvą matosi už jo nugaros: vanduo nubėgs atgal, o dumblas nusės. Pasak specialisto, tokia technologija yra viena iš pigiausių.

„Darbai vyks tokia tvarka: pirmiausia ekskavatoriais iškasime vandens augmeniją. Išdžiūvusią išvešime į sąvartyną. Išvalę augmeniją, pradėsime siurbimo darbus. Iš vienos vietos siurbsime vandenį, jis pateks į dumblo sėsdintuvus, juose dumblas nusės, o vanduo grįš į tvenkinius. Sukauptas dumblas bus išsklaidytas parengtose aikštelėse, užpiltas, užsodintas žolynu bei medžiais – taip, kaip buvo prieš pradedant kasti dumblo sėsdintuvus“, - pasakojo bendrovės „Hidrum“ gamybos direktorius Darius Šapkauskas.

Jis paneigė kretingiškių nuogąstavimus, kad parke bus palaidotas nenukenksmintas, nuodingų medžiagų turintis dumblas. Jis bus nukenksmintas biologiniu būdu: pilami specialūs nukenksmintojai, dumblas permaišomas su gruntu. Bus atlikti laboratoriniai tyrimai, patikrinta, ar dumble nėra naftos produktų, sunkiųjų metalų, kitų kenksmingų medžiagų. Jei dumblas neatitiks reikalavimų, jį bus privalu išvežti.

Pasak D.Šapkausko, nevertėtų nerimauti ir dėl tvenkinių gyvūnijos.

„Tvenkiniuose dirbs daugiafunkcinė žemsiurbė, turinti siurblį ir variklį. Pradėjus veikti varikliui, žuvys natūraliai pasitrauks. Lygiai taip pat elgsis ir vandens paukščiai – juk jie baugštūs. Per visą darbo praktiką nesame radę nė vienos įsiurbtos žuvies“, - patikino D.Šapkauskas.

Jo nuomone, sunku pasakyti, kiek ilgai išvalyti tvenkiniai liks švarūs. Viską nulems tai, kaip sąžiningai vandens telkiniai bus prižiūrimi ir ar sąmoningi bus žmonės.

„Tvenkiniai greičiausiai užteršti dėl gyventojų ūkinės veiklos, pūvančių augalų – aplink tvenkinius auga daug medžių, krūmų, kurių lapai sukrenta į vandenį. Visiškai išvengti taršos neįmanoma, tačiau reikia prižiūrėti pakrantes, šienauti. Ir svarbiausia – būtina išsiaiškinti taršos šaltinius ir juos likviduoti“, - kalbėjo D.Šapkauskas.

Pasak Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyriausiojo specialisto Raimondo Jociaus, nebūtų buvę įmanoma gauti ES lėšų, jei aplinkinėse gatvėse nebūtų buvusi nutiesta nuotekų sistema. Prie jos yra prisijungę daugelis gyventojų.

„Buvome aptikę tokį namą, iš kurio į upelį dar leidosi nuotekų vamzdis. Tačiau jie buvo įspėti. Iš tiesų, tvenkinius užteršė patys žmonės. Todėl nenuostabu, kad dabar jis dvokia. Teks šiek tiek pakentėti ir kai bus sujudintas dumblas. Patys sunkiausi ir nešvariausi darbai truks apie du mėnesius, vėliau laikas bus skirtas aplinkai tvarkyti, atstatyti. Projektas iš viso truks dešimt mėnesių. Būdų išvalyti tvenkinius ieškojime penkerius metus. Tokį projektą, kokį padedami Europos Sąjungos, darome dabar, turi tik nedaugelis savivaldybių. Tikimės, kad sutaupysime paskirtų lėšų ir dar galėsime sutvarkyti trečiąjį tvenkinį“, - sakė R.Jocius.

Anot jo, šis projektas turi didelę išliekamąją vertę ir yra svarbus ne tik Kretingai.

„Pastauninko upelis yra Akmenos intakas ir potencialus jos teršėjas. Akmena įteka į jūrą. Taigi, valydami tvenkinius mažiname Baltijos jūros taršą. Tvenkinių valymo projektas yra svarbus visai ekosistemai“, - kalbėjo R.Jocius.

Pastauninko upelio tvenkinių istorija

Kartografiniuose šaltiniuose Vienuolyno tvenkinys pirmą kartą buvo paminėtas 1771 metais. Prie tvenkinio pastatyto vienuolyno kūrėsi gyvenamieji namai, kluonas, tvartai, malūnas, vyno darykla. 1884 metais dešiniajame Pastauninko krante stūksojusi kalva buvo nukasta, supiltas pylimas naujam keliui, o per upelį pastatytas pirmasis mūrinis tiltas Kretingoje. Jis tebestovi ir šiandien. Šalia tilto stovėjo vyno darykla, tačiau ją 1933 metais vienuoliai nugriovė, ir iš jos akmenų šalia malūno pastatė lurdą.

Pokario metais, pastačius pėsčiųjų tiltą (priešais dabartinį Kultūros centrą), Pastauninko upelio tvenkinys buvo padalintas į du.

Kretingiškiai – apie Pastauninko tvenkinių valymo projektą

Algimantas Bružas:

- Girdėjau, kad netrukus valys Pastauninko upelio tvenkinius. Labai džiaugiuosi šiuo projektu. Kasdien po parką vedžioju savo šunį, čia puiki aplinka, tačiau tvenkinius jau seniai reikėjo valyti. Juk paskutinį kartą tai buvo padaryta prieš kelis dešimtmečius. Dabar dumblas lipte lipa iš vandens, o šis dvokia. Tikiuosi, kad po valymo tvenkiniai neskleis nemalonaus kvapo ir visi galėsime džiaugtis puikia miesto vieta.

Eugenija Karkienė:

- Skaičiau, kad tvenkinius valys šiuolaikišku būdu – nenukentės antys, žuvys. Nežinau, kokia bus valymo technologija, tačiau net jei ir valant aplink tvenkinius dvoks, galima pakentėti. Juk tvenkiniai ir dabar dvokia: jei taip po valymo nebebus, galima iškęsti laikinus nepatogumus. Tvenkius valyti tikrai reikėjo, nes kasmet juos išvalyti su grėbliais neužtenka: žmonės atlieka didelį darbą ištraukdami šiukšles, tačiau dumblas juk lieka.

Justinas Dvarionas:

- Tvenkinius būtinai reikia valyti. Paskutinį kartą juos išvalė dar sovietmečiu – gal prieš trisdešimt metų. Valė nuleidę tvenkinių vandenį. Dar prieš dešimtmetį laisvai galėdavau užmesti meškerę viename ar kitame tvenkinyje. Dabar gi beveik nebėra laisvos vietos kabliukui įmerkti – visur dumblynai, žolės. O ir žuvis nuo užteršto vandens ne kokia: turėtum būti labai alkanas, kad tokią valgytum. Užterštų tvenkinių žuvies net katinas nenori.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas