Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Grūdų rinkoje – kainų kadrilis

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2010-08-06

Šią savaitę įsibėgėjusi javapjūtė išskirtinė – įvairios grūdinės kultūros (rapsai, rugiai, avižos, žieminiai miežiai, kvietrugiai, kviečiai, žirniai) - pribrendo vienu metu, o grūdų rinkos dalyvius – ūkininkus, paruošėjus, pardavimo tarpininkus – šokdina aukštos ir didėti vis dar nepaliaujančios grūdų kainos.

Kad sumažėtų eilė grūdams priduoti, “Kretingos grūdai” šią savaitę arba kitos pradžioje sumontuos antrą grūdų priėmimo liniją.

Kainos auga kasdien

Grūdų priėmimo paslaugas teikianti įmonė „Kretingos grūdai“ naujo derliaus grūdus visu pajėgumu pradėjo priiminėti šį pirmadienį – po 10-12 transporto priemonių per valandą. Geležinkelio vagonais rapsai įmonėn buvo gabenami jau ir praėjusią savaitę. Antradienio popietę grūdus atvežusio transporto eilė nutįso apie pusę kilometro. Iki trečiadienio įmonė priėmė per 12 tūkst. tonų grūdų. Antradienį vakare prasiautusi liūtis laikinai sustabdė grūdų vežimą, tačiau ne kainų augimą. Antradienį vienos tonos žieminių miežių 450 Lt kaina trečiadienio rytą jau šoktelėjo iki 490 Lt.

„Kainos keičiasi netgi per dieną“,- teigė akcinės bendrovės „Kretingos grūdai“ vykdomasis direktorius Steponas Baltuonis.

Grūdų kainų šuolis antradienio duomenimis, lyginant praėjusių ir šių metų vienos tonos kainas: žieminių miežių: 320-370 Lt ir 450 Lt; pašarinių kviečių: 380-400 Lt ir 450-460 Lt; maistinių I-os klasės kviečių: 420-440 Lt ir 590 Lt; rapsų: 800 Lt ir 1 tūkst. 200 Lt.

„Kainos kyla kaip ant mielių, nespėjame keisti sudarytų sutarčių ir keikiamės“,- sakė ūkį sūnums Artūrui ir Ramūnui perleidęs šukiškis Povilas Turauskis.

S.Baltuonis užjautė ne tik iš anksto numatytomis kainomis sutartis su grūdų pirkėjais pasirašiusius ūkininkus, bet ir grūdų supirkėjus. Šie, vadovaudamiesi su ūkininkais sudarytomis sutartimis, yra sudarę sutartis su grūdų pirkėjais užsienyje. „Įprasta, kad užsienio kompanijos už sutarčių sąlygų neišlaikymą, keitimą taiko pinigines sankcijas“,- sakė S.Baltuonis.

Grūdai pasaulio rinkose brangsta, nes trys stambūs grūdų eksportuotojai – Rusija, Kazachstanas ir Ukraina – dėl prastų meteorologinių sąlygų prognozuoja gerokai mažesnį grūdų derlių. Dar dviem pasaulio grūdų aruodams – Kanadai ir Prancūzijai – nuostolių pridarė liūtys. Tačiau niekas negali garantuoti, ar grūdų kaina ir toliau augs.

Ūkininkai statosi sandėlius

Sužinojęs, jog vakar pardavė grūdus, kurių kaina šiandien šoktelėjo 10 proc. ar daugiau, gali nagus nusigraužti. Sandėlius turintys ūkininkai turi galimybę palaukti derliui parduoti palankesnio laiko, nepatirdami išlaidų sandėliavimo paslaugoms. Tačiau sandėlių su grūdų valymo, džiovinimo įranga neturintys ūkininkai yra priversti grūdus tiesiai iš lauko vežti paruošėjams, kurie įvertina jų kokybę ir, esant reikalui, išvalo, išdžiovina.

Kretingos rajono savivaldybės tarybos Kaimo reikalų ir ekologijos komitetui vadovaujantis P.Turauskis apgailestavo, kad rajono ūkininkai lig šiol nesugebėjo kooperuotis ir pasistatyti šiuolaikinius grūdų sandėlius. „Tuo, kad neturime sandėlių, „Kretingos grūdai“ ir naudojasi. Pernai už drėgmės 1 proc., sumažinimą ėmė 8 Lt, šiemet – jau 10 Lt. Pabrango ir šiukšlių išvalymas“, - sakė P.Turauskis.

Kai kurie stambieji rajono grūdų augintojai - Bronius Milius iš Šukės, Stasys Sandaras iš Rūdaičių – sandėlius su saugyklomis jau pasistatė. P.Turauskio teigimu, jei „Kretingos grūdai“ ir toliau didins savo paslaugų kainas, privers sandėlius pasistatyti ir kitus grūdų augintojus.

„Mes čia tik sutvarkome svetimą turtą ir jį pakrauname išvežti“,- teigė S.Baltuonis.

„Kretingos grūdai“ taip pat perka grūdus – apie 12 tūkst. tonų, - juos naudoja pašarams gaminti.

„Savo reikmėms dar nesam pakankamai nupirkę. Ūkininkai nesuinteresuoti mums parduoti, nes grūdų perpardavėjai jiems greičiau sumoka. Pas mus gamyba ir pinigų apyvarta ne tokia greita, kaip „perku-parduodu“, - aiškino S.Baltuonis.

S.Baltuonis patikino, jog naujo derliaus grūdams talpų įmonė nepritrūks. Ilgam grūdų saugojimui sutartis dėl 60 tūkst. talpų įmonė sudarė su bendrove „Mestilla“. „Talpose grūdų stengiamės neužlaikyti. Priimame ir – į laivus“, - tvirtino S.Baltuonis.

Derlius – geras

„Geri šiemet metai. Ir žiema gera, pavasaris drėgnas, grūdai gerai sudygo, sausros nepakenkė. Jeigu dabar liūtys nesunaikins, rajono ūkininkai žieminių turėtų prikulti po 5 tonas iš hektaro, rapsų – ne mažiau kaip po 2 tonas, - prognozavo P.Turauskis. – Atskiruose ūkiuose kviečių derlingumas gali siekti ir po 6-7 tonas iš hektaro.“

„Kretingos grūdų“ grūdų priėmimo laboratorijai vadovaujanti Juzefa Paulauskienė pripažino, jog grūdų kokybė šiemet yra prastesnė. Dar prieš antradienio liūtį buvo sudygusių maistinių kviečių, kurių sudygimas viršijo normą. Grūdai smulkūs. Laboratorijoje grūdų kokybei nustatyti naudojama šiuolaikinė įranga. Tik šiukšlinių ir grūdinių priemaišų kiekis nustatomas jas atrenkant rankomis. „Tam irgi yra separatorius, bet rankomis yra patikimiau“,- pažymėjo J.Paulauskienė.

Kretingos rajono ūkininkai šiemet grūdinėmis kultūromis buvo užsėję 17 tūkst. 500 ha. P.Turauskio įsitikinimu, duonos Lietuvoje nepritrūks. Dėl išaugusios grūdų kainos ji neturėtų brangti daugiau kaip 10 proc., nes miltai duonos kainoje sudaro tik 30 proc., dar 30 proc. pasiima kepėjai, o 40 proc., o kartais ir daugiau – pardavėjai. Europos Sąjungoje Lietuva pasižymi kaip daugiausiai grūdų – 1,5 tonos iš 1 ha – eksportuojanti šalis. „Tai rodo, kad Lietuvoje apleista, nevystoma gyvulininkystė“,- su apmaudu apgailestavo P.Turauskis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas