Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Džiugina kaimynystėje apsigyvenusi pilkųjų garnių pora

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2010-08-10
Nasrėniškė Sigita Varpukauskienė su nerimu laukia vasaros pabaigos, kai kaimynystėje įsitaisę pilkieji garniai išskris žiemoti į šiltus kraštus.

„Koks grožis: atrodytų, kad jie dėvi domino kaukes, o krūtinės išdidžiai išriestos į priekį“, - Nasrėnų kaime šalia miško gyvenanti Sigita Varpukauskienė stebuklu vadina pilkųjų garnių porą, kuri jau antrus metus lizdą įsitaisė visai šalia jos namų.

S.Varpukauskienė kiekvieną dieną bent kelis kartus pakelia akis į šalia namų aukštoje eglėje lizdą susikrovusią paukščių porą. Moteriai teko skolintis ir žiūronus, kad matytų visą pilkųjų garnių grožį.

Peri antrus metus

„Pernai pavasarį jau stebėjome jų tuoktuves, bet tada nesupratome, koks tai paukštis. Buvo girdėti toks negražus karkimas, kurį sunku ir apibūdinti, gal kiek į kranklių panašus. Manėme, gal kormoranai pas mus atskrido“,- linksmai pasakojo S.Varpukauskienė.

Kad jų kaimynystėje apsigyveno pilkieji garniai, S. Varpukauskienė ir namiškiai, kaimynai, išsiaiškino tik šiemet, į pamėgtąją vietą vėl sugrįžus paslaptingajai paukščių porai.

Šįkart sparnuočiai lizdą susisuko artėliau žmonių, todėl jie galėjo įdėmiau juos apžiūrėti.

„Stebėjome, stebėjome, o tada bėgome į knygas žiūrėti, panašaus atvaizdo ieškojome ir internete. Suradome: tai – pilkieji garniai. Mat šiuos paukščius išduoda vienas tik jiems būdingas požymis – skrenda kaklus išrietę kilpa“,- pasakojo S.Varpukauskienė.

Saugo nuo triukšmo

S.Varpukauskienė pasakojo, kad šiemet pilkųjų garnių pora išaugino keturis jauniklius. „Įdomu stebėti, kaip tėveliai parlekia šlapi iš žvejybos ir pameta į lizdą žuvų jaunikliams“,- įspūdžiais dalinosi pašnekovė.

Pasak moters, garniai yra baugštūs paukščiai, todėl juos galima stebėti tik atsargiai elgiantis. Jei suaugę garniai pamato aplink besibūriuojančius žmones, suklykia – tai ženklas vaikams slėptis lizde, o patys nuskrenda toliau ir kurį laiką nesirodo.

Vietiniai žmonės taip pamilo kaimynystėje įsitaisiusią pilkųjų garnių šeimą, kad juos saugo nuo triukšmo.

„Kartą išgirdome, kaip kažkas pamiškėje šaudė. Kaimynas sėdo ant dviračio ir nurūko triukšmadario ieškoti, kad sudrausmintų, perspėtų, jog paukščių negąsdintų,- pasakojo S.Varpukauskienė. – Jaudinomės ir kai netoli esančioje pirtyje svečiai fejeverkus šaudė. Baiminomės, kad po jų paukščiai gali išsikraustyti iš mūsų pamiškės.“

Lietuva – gandrų šalis

Ventės rago ornitologijos stoties vyriausiasis ornitologas Vytautas Jusys teigė, kad pilkieji garniai Lietuvoje paplitę paukščiai, tačiau jie labai retai gyvena pavieniui, o ne kolonijomis.

„Darosi įprasta netgi tai, kad pilkieji garniai lieka žiemoti Lietuvoje, jei tik vandens telkinys neužšąla. O jei jau jie išskrenda, tai tada mūsų šalį palieka rugpjūčio-spalio mėnesiais. O kitąmet jie vėl sugrįžta perėti į ankstesnes vietas“,- kalbėjo V.Jusys.

Ornitologas taip pat pastebi, kad šiemet mūsų krašte padaugėjo ir gandrų – mat jiems šie metai buvo itin palankūs.

„Danijoje yra tik du gandrų lizdai, nors prieš 60-70 metų ten jų buvo 4 tūkst. Taigi gandrai nyksta ir ši tendencija pastebima visoje Europoje,- pasakojo V.Jusys. – Tik Lietuvoje jų daugėja, todėl mūsų šalis yra pati turtingiausia gandrais visame pasaulyje. Jų šiuo metu pas mus yra apie 15 tūkst. porų. Daugiausiai – apie ketvirtadalį visų Lietuvoje užfiksuotų gandrų – gyvena Šilutėje, Pagėgiuose, Tauragėje ir Klaipėdos krašte“.

Ornitologas V.Jusys mano, kad nėra grėsmės, jog mūsų šalyje atsiras pernelyg daug gandrų. „Gamta šiuos procesus pati sureguliuoja. Pernelyg padidėjus populiacijai, atsiranda ligos, kurios natūraliai sumažina gyvūnų skaičių,- sakė jis. – Kad daugėja gandrų, reikia tik džiaugtis“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas