Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kai pirmoji pagalba – iš bendradarbio

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2011-07-01

Kiekviename automobilyje privalo būti vaistinėlė, kurioje esančios priemonės praverstų suteikiant skubią pagalbą atsitikus nelaimei. Tačiau ar kiekvienas žmogus žino, kur tokia vaistinėlė yra jo darbovietėje? Juk dažniausiai bendradarbis ir yra tas žmogus, kuris pirmasis atsiduria prie nelaimės ištiktojo.

Kol atvyks greitoji medicinos pagalba (GMP), staiga blogai pasijutusiam kolegai svarbi bendradarbių pagalba. „Tik nesipiktinkite dispečerės klausimais – atsakymai į juos padeda įvertinti situaciją ir tuomet patarti, ką daryti, kol atvyksime mes“,- sakė bendruomenės slaugytoja – GMP felčerė Laima Šnepetienė.

„Darbdavys privalo pasirūpinti, kad darbo vietoje būtų vaistinėlė. Tai yra jo pareiga, kaip ir sudaryti saugias darbo sąlygas, aprūpinti saugos priemonėmis – visa tai numato Darbų saugos ir sveikatos įstatymas. Nesvarbu, ar kalba eina apie gamybines įmones, ar apie įstaigas. Traumų pasitaiko visur“,- akcentavo Stasys Remigijus Medutis, bendrovės „Medučio paslaugos“ direktorius bei darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas.

Pasak S.R. Medučio, įprastai darbdavys, atsižvelgdamas į darbo pobūdį, nusprendžia, kiek vaistinėlių ir kokiose vietose turi būti darbovietėje, įpareigoja darbuotoją, kuris jomis rūpinsis – pakeis pasenusius vaistus ir papildys naujomis priemonėmis.

Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro greitosios medicinos pagalbos vyriausioji slaugytoja Zita Gaudutienė mano, kad kiekvienoje įstaigoje praverstų amoniakas, valerijonas, sterilus bintas, suaktyvintos anglies tabletės, širdies darbą gerinantys lašai, kraujospūdžio aparatas.

Tačiau gydytojai pastebi, kad žmonės ne visada žino, kaip pagelbėti. „Žmogus netenka sąmonės, o aplink jį apstoja žiūrovai. Bendradarbiai kaip tik turėtų palikti vietos, aplinkui atidaryti langus, kad patektų daugiau gryno oro, nualpusiajam ties veidu vėdinti orą knyga ar laikraščiu“, - sakė Z.Gaudutienė.

Visais atvejais nualpusį žmogų būtina paguldyti ant žemės, jam po kojomis pakišti suvyniotą švarkelį ar kėdę, kad šios būtų aukščiau negu galva. Reikia atlaisvinti kaklą ir krūtinę nuo varžančių rūbų, ant kaktos uždėti sušlapintą skepetaitę. Nualpusį žmogų galima paguldyti ant šono – kad jis neužspringtų, jei pradėtų vemti.

„Dažnai alpstančiam žmogui kiti duoda nitroglicerino, kuris dar labiau numuša kraujo spaudimą, ir mums žmogų belieka išnešti neštuvais. Taip dažnai nutinka per laidotuves, kai artimieji prislėgti didelio netekties skausmo, yra išvargę po bemiegių naktų. Tokiu atveju geriau vartoti valerijoną – ir ne lašiukais, o jo išgerti šaukštą“,- perspėjo bendruomenės slaugytoja – greitosios medicinos pagalbos felčerė Laima Šnepetienė.

Pašnekovės akcentavo, kad į gydytojus būtina kreiptis, jei žmogus skundžiasi skausmais krūtinėje ar ūmūs skausmai jaučiami pilvo srityje. „Tokius ligonius atiduokite į mūsų rankas“,- sakė gydytojos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas