Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Įsivaizduokime jaunąjį verslininką – kokio amžiaus jis galėtų būti? Trisdešimties, dvidešimt penkerių, o gal - šešiolikos? Galvojate, jog tai – nerealu? Klystate. Ne pelno organizacija „Lietuvos Junior Acievement“ jaunąjį verslininką apibūdina kaip vienuoliktos ar dvyliktos klasės mokinį, kuris kartu su bendramoksliais gali įkurti bendrovę ir būti sėkmingas jos narys.

Įkūrę mokomąją mokinių bendrovę, vaikai mokosi visų ekonomikos pagrindų.

„Lietuvos Junior Acievement“ (LJA) – jaunimo verslo ir ekonominio švietimo programų lyderė Lietuvoje. Viena iš jos siūlomų programų yra mokomoji mokinių bendrovė, sutrumpintai – MMB. Šia programa gali naudotis mokyklos, sudariusios sutartį su LJA.

MMB kūrimo etapai yra tokie: noras ir idėja - reikia sugalvoti, koks bus bendrovės produktas ar paslauga ir degti noru pasirinktą idėją įgyvendinti; leidimo išsiėmimas - padedant verslo ar ekonomikos mokytojui užregistruoti bendrovę. Toliau vykdoma veikla - akcijų išpardavimas, gamyba, prekyba. Ir paskutinis etapas – veiklos užbaigimas, tai yra atsiskaitymas su akcininkais.

Nemažą patirtį kuriant MMB turi pirmus metus Pranciškonų gimnazijoje dirbanti ekonomikos ir verslo mokytoja Inga Būgienė. Jai su „Lietuvos Junior Achievement“ susidurti teko jau 2000 metais, o pradėti pirmos mokinių mokomosios bendrovės veiklą - 2002 metais Klaipėdos Aukuro vidurinėje mokykloje (dabar - gimnazijoje).

„Tai buvo naujovė, mokėsi ne tik mokiniai, bet ir aš pati“, - teigė mokytoja. Jų MMB pardavinėjo raktų pakabukus su mokyklos emblema. „Susidūrėme su gamybos problemomis, tačiau galiausiai tai buvo paklausi prekė ir, prabėgus vos ne dešimčiai metų, pakabukus nusipirkę mokytojai vis dar juos nešioja“, - pasakojo I. Būgienė.

Mokytoja prisimena, jog sėkmingiausia jos inicijuota MMB buvo 2005 – 2006 metais. Šios bendrovės gaminys – Lietuvos geriausių MMB mugėje pripažintas inovatoriškiausiu. Tai buvo pačių mokinių kurti ir pjaustyti skirtukai. MMB mokytojai Ingai tapo kiekvienų metų tradicija: be raktų pakabukų ir skirtukų jos mokiniai prekiavo pieštukais su užrašais, mokytojų šaržų kalendoriais, maisto produktais, kalendoriukais ir ženkliukais su mokyklos emblema.

Šiais metais I. Būgienė prižiūri dar dviejų MMB veiklą. Šįsyk – Kretingoje, Pranciškonų gimnazijoje. Tai „S & S”, gaminanti ir prekiaujanti ekologiškus baldus iš antrinių žaliavų bei SILKDRA, siūlanti pirkėjams piešinius ant šilko.

Kiekvienoje mokomojoje moksleivių bendrovėje reikia pasiskirstyti pareigomis į tarnautojus ir darbuotojus. Tarnautojams tenka daugiau darbų ir atsakomybės, tačiau jų atlyginimas didesnis negu darbuotojų. Savo vietą mokinių mokomojoje bendrovėje gimnazistai pasirenka pagal sugebėjimus ir pomėgius.

„Aš esu rinkodaros skyriaus darbuotojas. Mano užduotis – sukurti bendrovės internetinę svetainę. Tai man patinka, nes kurti naujus tinklalapius neblogai sekėsi ir anksčiau“, - atviravo MMB SILKDRA jaunasis verslininkas vienuoliktokas Paulius Mineikis.

MMB„S & S” rinkodaros viceprezidentė trečiokė gimnazistė Rūta Puodžiukynaitė taip pat džiaugėsi naujomis savo pareigomis: „Esu patenkinta, nes turiu organizuoti reklamą, o tai - kūrybinis darbas, kurį mėgstu“.

Tačiau ne visi bendrovių nariai noriai kimba į darbą. Pasak mokytojos I. Būgienės, tai natūralu: „Kurti MMB vaikus traukia smalsumas, juk kalbama apie tikrus pinigus. Be to, jie gauna galimybę realizuoti keisčiausias idėjas ir nereikia mokytis teorijos, nes tai - praktinė veikla, kurioje teorinės žinios įgaunamos savaime. Vis dėlto kartu MMB reiškia sunkų darbą, kuris reikalauja laiko net po pamokų, o ne visi gali ir nori tuo užsiimti laisvalaikiu“.

Daugelis žmonių tikriausiai pasakytų, jog verslas – ne vaikų žaidimai, tad kodėl mokiniams verta kurti MMB? Pasak MMB „S & S“ viceprezidentės trečiokės gimnazistės Linos Mačernytės, mokomosios mokinių bendrovės yra naudingos, nes jos moko ne tik verslo pradmenų, bet ir įsipareigoti, atsakyti už savo veiksmus. Kiekvienas yra tarsi laikrodžio sraigtelis. Jei vienas sugenda, kiti taip pat nustoja suktis, ir MMB bankrutuoja. Tad esi priverstas stengtis ne vien dėl savęs, o dėl visos komandos.

Mokomoji moksleivių bendrovė atlieka ir profesinio orientavimo funkciją: jei tau sekasi nekaip, tampa aišku, kad verslo kūrimas – ne tavo arkliukas, ir atvirkščiai, jei MMB tau tampa pomėgiu, supranti, jog turi verslininko gyslelę, ir ateitį gali sieti su verslu, galbūt net tęsti mokyklos suole pradėtą idėją.

Faktai

Lietuvos Junior Achievement“ (LJA) – „Junior Achievement World wide“ asociacijos narė ir nuo 1993 m. turi licenciją naudotis šios tarptautinės organizacijos mokomąja medžiaga, ją modifikuoti pagal vietos poreikius.

1993-2008 metais pagal LJA programas mokėsi beveik 150 tūkst. mokinių, o vien nuo 2008 iki 2009 metų – 20 tūkst. mokinių.

Geriausios mokinių bendrovės konkurse (MMB mugėje) Lietuvos mokinių bendrovės varžosi dėl geriausios MMB vardo.

Geriausios MMB dalyvauja traptautinėse moksleivių mokomųjų bendrovių mugėse.

Ūla BENDIKAITĖ

"Pajūrio naujienų" akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas