Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kitoks - todėl atstumtas?

  • Kuprinė
  • 2011-11-25

Stebiu aplinką ir matau įsitvirtinusius dėsnius: stipresnis - geresnis, prisitaikęs - išliks. Šie dėsniai jau prieš daugelį amžių yra tapę savotiška gyvenimo sistema.

Jau gilioje senovėje keistuoliai buvo vadinami raganiais, kurių laukdavo mirties bausmės. Silpni kūdikiai buvo numetami nuo uolos, nes buvo netvirti ir netikę eiti į karą. Niekas negalvojo, kad tie raganiai ir kūdikiai galėjo pakeisti praeitį. Gal jie būtų išradę jaunystės eleksyrą ir viduramžių žmonės būtų gyvenę iki šiol arba tiesiog radę filosofinį akmenį ir visi būtų aptekę turtais bei auksu. Tačiau viduramžiai buvo seniai ir, kaip sako išminčiai, praeities nebepakeisi, bet ateitį pakeisti dar galime.

Nors visi teigia, jog XXI amžiaus žmonės skiriasi nuo viduramžių žmonių, daugelis šiek tiek klysta. Aš įžvelgiu ne vieną panašumą. Tarkim, jei esi kitoks - esi išsišokėlis, jei kitaip mąstai - esi kvailys, ir jei esi silpnesnis - esi ,, mėmė“. Ir tokį požiūrį turi ne vien paaugliai, bet ir daugelis suaugusiųjų.

Sakote – ne? Nesutinku. Reiškinį, kai kitoks žmogus vadinamas nevisaverčiu, galima pastebėti net tarp darželinukų. Paprastas pavyzdys: vienas mažametis turi gražų raudoną BMW firmos modeliuką, kitas - mamos pasiūtą pliušinuką.

Be jokios abejonės, tas, kuris turi mašinėlę, yra darželio pažiba ir šaiposi iš to berniuko, kuris dar žaidžia su mamos siūtu, nuo mažų dienų mylimu pliušiniu meškiuku. Besišaipančiajam nerūpi, jis net nepagalvoja, kiek darbo įdėjo vaiko mama, stengdamasi pasiūti žaislą.

Panašiai yra ir tarp vyresnių vaikų, kurie jau eina į mokyklą. Jei viena mergaitė sugalvojo padaryti kokį neįprastą dalyką, tai visi kiti ją vadins kvailele, nes jų manymu tai yra labai keista ir neįmanoma. XIII a. žmonės manė, kad žemė yra plokščia, bet atsirado tokių, kurie įrodė, jog tai netiesa, kad ir kaip tai atrodė daugumai "neįmanoma".

Gaila, kad šių laikų visuomenė, kuri turėtų mąstyti plačiai, yra netolerantiška, ir savo požiūriu, patyčiomis žlugdo galbūt būsimus mokslininkus ar net prezidentus. Ir tik todėl, kad jie yra kitokie bei mąsto kitaip.

Mūsų netolerantiškoje visuomenėje kenčia ir paaugliai, kurie mėgsta kitaip rengtis ir atrodyti. Juk kartais žmogus kitaip rengiasi, nes negali nusipirkti naujų rūbų. Tačiau ar tai rūpi besišaipantiesiems?

Norėčiau save ir kitus padrąsinti: jei nebijai, prieik prie to, kas juokiasi iš kito, ir pasakyk, ką manai. Jei negali to padaryti, pasikviesk patikimą suaugusįjį ir kartu išspręskite šią problemą. Nebijok būti pavadintas keistu, nes tik tu vienas žinai, koks esi.

Laikas žmones mažai pakeitė, tačiau galime pradėti keistis jau dabar. Reikia gilintis į kiekvieną situaciją, kiekvieną žmogų. Ir svarbiausia - pagalvoti, kad žmonės, kuriuos atstumiate, vėliau gali pakeisti jūsų ateitį ir vieną dieną apie jį skaitys jūsų proanūkiai istorijos pamokose.

Kornelija URBŠAITĖ

"Pajūrio naujienų" akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas